Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
obnovitelné zdroje energie solarne veterne elektrárne
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, gettyimages
15. januára 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Veľké obnoviteľné zdroje energií by mohli byť podporené cez Modernizačný fond

Ako uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk a agentúru SITA štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek, už v tomto roku plánujú podporiť OZE aj formou aukcií, avšak bez vplyvu na koncovú cenu energií, či štátny rozpočet.

Ako jedna z možností sa nám ponúka súťažná podporná schéma vo forme investičnej pomoci cez Modernizačný fond,“ povedal Galek.

Podiel výroby energie

Pozitívnou správou pre Slovensko je, že 14-percentný cieľ v oblasti OZE do roku 2020 sa nám darí plniť. Podľa najnovších informácií z Eurostatu, sme za rok 2019 dosiahli podiel výroby energie z OZE na jej spotrebe vo výške takmer 17 %. V predošlých rokoch bol pritom tento podiel výrazne nižší.

Pri porovnaní podielu v teple s inými krajinami sme však zistili, že do nášho príspevku nie sú zarátavané domácnosti. Na základe údajov štatistického úradu a Slovenského hydrometeorologického ústavu sme tieto preto doplnili. Našim cieľom však v ďalšom období nebude naprávanie chybných údajov z minulosti, ale reálny rozvoj energetiky postavený na zelených témach,“ dodal Galek.

Plnenie cieľov

Záväzkom Slovenska voči únii je plniť ciele aj v oblasti OZE. Tie sú podľa štátneho tajomníka ambiciózne, nie však nemožné.

Devätnásťpercentný mix budeme zrejme musieť ešte navýšiť aj vzhľadom k novým cieľom EÚ v oblasti znižovania emisií o 55 % do 2030,“ konštatoval Galek.

Podpora investícií

Modernizačný fond je novým podporným nástrojom na podporu investícií do modernizácie energetických systémov.

V rámci Modernizačného fondu sú oprávnené aj investície do energetickej efektívnosti v doprave, stavebníctve, poľnohospodárstve a odpadovom hospodárstve.

Modernizačný fond bude financovaný prostredníctvom obchodovania s emisnými kvótami formou aukcie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.