Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fotovoltaicke panely elektraren slnecna energia výstavba elektraren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
13. februára 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Veľká slnečná elektráreň v Jaslovských Bohuniciach je bližšie k realite

Veľká slnečná elektráreň v Jaslovských Bohuniciach je bližšie k realite. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) už vyhlásila verejné obstarávanie na výstavbu prvej fotovoltickej elektrárne s inštalovaným výkonom 10 megawattov.

V pláne je aj výstavba ešte jednej 10-megawattovej slnečnej elektrárne. Spoločnosť nerezignovala ani na projekt výroby zeleného vodíka vo vodíkovej stanici v Trnave.

Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, ktorá je majoritným akcionárom JESS, Miriam Žiaková, do všetkých troch projektov plánuje spoločnosť preinvestovať 25 miliónov eur.

Osvedčenie na výstavbu zariadenia

V prípade projektu obnoviteľných zdrojov energií (OZE) v Jaslovských Bohuniciach sú podľa Žiakovej pripravené dokumenty na spojené územno-stavebné konanie a žiadosť o povolenie bude odoslaná čoskoro na príslušné orgány.

Vyhlásené bolo verejné obstarávanie na predmet zákazky fotovoltickej elektrárne FVE 1 s inštalovaným výkonom 10 megawattov. Máme vydané Osvedčenie na výstavbu zariadenia na výrobu elektriny v zmysle zákona o energetike,“ dodala Žiaková.

Prebiehajú trhové konzultácie

Naďalej firma JESS rieši na svojich pozemkoch aj projekt druhej etapy, takzvanej FVE 2 s inštalovaným výkonom 10 megawattov. „Prebiehajú trhové konzultácie s potenciálnymi dodávateľmi, z ktorých vyplynie nielen najlepšie technické riešenie, ale aj cena investície. Takto pripravený podnikateľský zámer bude v najbližších týždňoch predložený akcionárom JESS na schválenie a v prípade jeho schválenia bude reálne možné, že FVE 2 by bola pripojená do sústavy ešte vo štvrtom kvartáli 2023,“ spresnila Žiaková.

V prípade vodíkovej stanice v Trnave na výrobu zeleného vodíka ukončila a vyhodnotila firma JESS súťaž na dodávateľa technológie na výrobu, skladovanie a plnenie vodíka v areáli EMPARK. „Takže nič nebráni spusteniu povoľovacích procesov s plánovaným termínom uvedenia do prevádzky v prvom kvartáli 2024,“ konštatovala Žiaková.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.