Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chris Huhne - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Chris Huhne - minister energetiky Veľkej Británie Foto: AP Photo / Akira Suemori
11. októbra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Veľká Británia: Vládna štúdia dala jadru zelenú

Správa, ktorú si objednala vláda k zisteniu stavu britských jadrových objektov a k navrhnutiu bezpečnostných opatrení, dala jadrovej energetike v krajine zelenú, uviedol minister. „Správa jasne uvádza, že bezpečnostný jadrový systém vo Veľkej Británii je jeden z najlepších na svete a že jadrová energetika môže ďalej zásobovať priemysel a obyvateľov krajiny,” uviedol Huhne v písomnom prehlásení k poslancom.

Británia s desiatimi jadrovými elektrárňami patrí spolu s Francúzskom k hlavným zástancom jadrovej energetiky v Európe aj po nešťastí v Japonsku. Londýn chce postaviť až osem nových atómových zdrojov.

Naopak Nemecko sa na základe japonskej skúsenosti rozhodlo ihneď uzavrieť najstaršie jadrové elektrárne a zostávajúce postupne odstaviť do roku 2022. Svoj chrbát nedávno otočilo jadrovej energii aj Taliansko. Rakúsko patrí už dlhé roky k hlavným odporcom jadrovej energetiky a po udalostiach v Japonsku zvýšilo svoj tlak na susedné štáty ako Česko i Slovensko, ktoré ďalej využívajú jadrové reaktory a plánujú ich ďalší rozvoj.

Haváriu v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima a následné rádioaktívne zamorenie ovzdušia spôsobilo marcové zemetrasenie a následné vlnobitie tsunami. Katastrofa viedla k prehodnoteniu prístupu k jadrovej energetike v mnohých krajinách sveta a  začalo sa s prísnejšími kontrolami bezpečnosti jadrových prevádzok.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.