Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetická efektívnosť / Energetické triedy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
8. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Veľká Británia: Tepelné čerpadlá potrebujú prísnejšiu reguláciu

Vo Veľkej Británii testovali výkonnosť tepelných čerpadiel. Výsledky prieskumu zdôraznili potrebu zlepšiť štandardy pre ich fungovanie, lebo nedosahujú dostatočnú efektívnosť. Je tak ohrozený zámer britského kabinetu podporiť domácnosti, ktoré využívajú tepelné čerpadlá na výrobu tepla. Dotačný mechanizmus „Renewable Heat Incentive” (RHE) sa mal spustiť v apríli 2011.

Fond pre energetické úspory (z angl. Energy Saving Trust – EST) zhromaždil v priebehu jedného roka informácie z 83 miest. Testovaniu sa podrobilo 29 vzduchových a 54 tepelných čerpadiel, píše The Guardian. Až 80 % z nich nedokázalo splniť kritériá pre obnoviteľné zdroje energie, ktoré určuje platná smernica EÚ.

Takmer polovica emisií CO2 z britských domácností pochádza z priestorového vykurovania, uvádza BBC News. Zohrievanie vody sa zase podieľa na pätine škodlivín, ktoré unikajú do ovzdušia. Využitie technológie je najefektívnejšie predovšetkým na miestach, ktoré nie sú prepojené s plynovodnou sieťou. Ak by využívali tepelné čerpadlá, ušetrilo by sa týmto spôsobom zhruba 10 mil. ton CO2 ročne.

Európsky trh s tepelnými čerpadlami je rozdielny. V ostatných častiach EÚ dosahujú čerpadlá vyššiu efektívnosťž než na britských ostrovoch. Zo správy vyplýva, že napr. v škandinávskych krajinách existuje iba jeden dodávateľ, ktorý má na starosti celý proces inštalácie a prevádzky čerpadla. Britský trh charakterizuje väčšia fragmentácia, existuje viacero dodávateľov a menší stupeň koordinácie. Podľa zistení zohráva svoju rolu aj vyspelosť trhu a miera skúseností s inštalovaním technológie.

Zástancovia OZE výsledky výskumu nespochybňujú. No zároveň žiadajú vládu, aby neohrozila pripravované kroky, píše The Guardian. „Správne nainštalované a osadené tepelné čerpadlá dokážu priniesť výrazné uhlíkové úspory, zvlášť v oblastiach, ktoré nie sú pripojené do siete so zemným plynom. Podobné testovania sú dôležité, ale nemali by oddialiť zavedenie vládneho stimulu pre teplo z obnoviteľných zdrojov v apríli 2011,“ povedal Gaynor Hartnell, prezident Asociácie obnoviteľnej energie (REA).

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.