Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. marca 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Veľká Británia: Technológia CCS na vzostupe

Britské ministerstvo energetiky predstavilo stratégiu rozvoja technológie CCS. Má priniesť ekonomický impulz, ktorý krajinu vytrhne z hospodárskej krízy. Vláda premiéra Gordona Browna pokračuje v trende „zelených riešení” ozdravenia ekonomiky.

Podľa slov ministra energetiky má CCS v krajine obrovský potenciál. „Máme dostatok uznávaných a kvalifikovaných pracovníkov, ktorí prispejú k rozvoju technológie. Severné more je jedno z európskych miest s najlepším potenciálom na uskladnenie uhlíka,“ vyhlásil Ed Miliband pre denník The Guardian.

Vláda Gordona Browna určila za prvú oblasť využívajúcu CSS technológiu industriálny sever Anglicka, región Yorkshire a Humber. Má dobré predpoklady, je v oblasti najväčších priemyselných znečisťovateľov a v tesnej blízkosti miest vhodných na uskladnenie CO2.

Vládna stratégia ráta s tým, že podpora zachytávania a skladovania uhlíka povzbudí oslabenú britskú ekonomiku. Počíta s ročným ziskom 6,5 mld. libier a vytvorenie 100 000 pracovných príležitostí v priebehu dvoch desaťročí.

Plán prichádza krátko potom ako vláda udelila dvom energetickým firmám dotácie na navrhnutie dvoch elektrární, ktoré využívajú CCS technológiu. Britské voľby sa konajú v júni a labouristi podľa prieskumov zaostávajú. Gordon Brown tak postavil do centra volebnej kampane životné prostredie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.