Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. júna 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Veľká Británia prudko znížila odhad výberu daní z ťažby ropy a plynu

Za nižším odhadom stojí prepad svetových cien ropy, prejavila sa v ňom ale i nižšia produkcia a rastúce náklady, pretože ropné polia v Severnom mori, z veľkej časti pri škótskom pobreží, sa pomaly vyčerpávajú.

„Naše strednodobé odhady mali doteraz sklon byť prehnane optimistické,” povedal podľa agentúry Reuters predseda OBR Robert Chote. Správa poukazuje aj na to, pred akými rozpočtovými problémami by mohlo stáť nezávislé Škótsko. Škóti síce vlani v referende nezávislosť od Británii odmietli, škótski nacionalisti sa ale myšlienky na nové všeľudové hlasovanie o nezávislosti nevzdávajú.

Stúpenci odtrhnutia Škótska od Británie v priebehu minuloročnej kampane k referendu prehlasovali, že Škótsko by vďaka príjmom z ropy a plynu mohlo dať na verejné služby o 1700 libier na obyvateľa viacej, než aký je súčasný priemer za celú Britániu.

Rozpočtový úrad predpokladá, že ceny ropy časom porastú zároveň s infláciou, produkcia ale bude klesať o 5 % ročne. Za slabými príjmami na daniach stojí čiastočne aj to, že ropné a plynárenské firmy pôsobiace v Británii môžu v prípade strát požiadať o vrátenie zaplatených daní.

Celkovo Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť predpokladá, že čistý dlh britského verejného sektora do polovice 30. rokov pravdepodobne klesne na 54 % hrubého domáceho produktu Británie. V súčasnosti predstavuje zhruba 80 % výkonu britskej ekonomiky.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.