Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
david cameron - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Britský premiér David Cameron. Foto: SITA/AP Photo/Lai Seng Sin
23. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Veľká Británia: Premiér podporil ťažbu bridlicového plynu

Cameron navštívil spravodajskú sálu regionálneho denníka na konci týždňa, potom, čo správa expertov ministerstva energetiky odporučila obnoviť práce na vrtoch pri meste Blackpool. Tie firma Cuadrilla Resources pred necelým rokom zastavila kvôli podozreniu, že vyvolali lokálne zemetrasenia. Správa konštatovala, že otrasy boli drobné a toho typu, ktoré nastávajú kvôli ťažbe uhlia veľakrát do roka, navrhla ale prísne bezpečnostné opatrenia.

Najdôležitejšia je bezpečnosť ťažby, tvrdí britský premiér

Cameron povedal, že teraz počká na výsledok šesťtýždňovej verejnej diskusie o vládnej štúdii a potom vláda rozhodne. „Uvidíme, či sa dá tento plyn ťažiť rovnako bezpečne ako v Mareike, kde (v ťažbe bridlicového plynu) nastala svojho druhu revolúcia,“ povedal premiér. Pripomenul ale, že Británia je menšia a oveľa viac zaľudnenejšia ako USA, takže ľudia musia mať jasno, že nová technológia je bezpečná.

„Bezpečnosť musí mať najvyššiu prioritu, či ide o jadrovú energetiku, do ktorej sa na severozápade veľa investovalo alebo o bridlicový plyn. Nesmieme ale zatvárať oči nad potenciálom, aký tieto zdroje energie majú,“ povedal Cameron. „Otázka je, môžeme mať dlhodobý zdroj lacnej a relatívne čistej energie, vďaka ktorej budeme nezávislejší a konkurencieschopnejší? To je veľmi zaujímavá vyhliadka,“ dodal.

Ak vláda zruší moratórium na prieskum a ťažbu plynu v krajine, Británia bude mať blízko k tomu, aby sa stala jedným z najväčších svetových producentov tejto suroviny. Okrem veľkých zásob na pevnine sa v britských vodách Severného mora podľa odhadov môže skrývať okolo 28 bil. metrov kubických bridlicového plynu. To by Britániu dostalo na úroveň USA, Číny a Argentíny, ktoré majú vo svete najväčšie známe zásoby tohto zdroja.

Zabezpečí plyn z bridlíc energetickú sebestačnosť Británie?

Experti podľa agentúry Reuters predpokladajú, že z celkových britských rezerv je pri súčasnej technológii využiteľných 10 až 20 %. Aj tak by sa ale Británia podľa nich stala energeticky sebestačnou.

Britská elektroenergetika, ktorá je stále zhruba z polovice závislá na uhlí, sa dostáva do veľkých ťažkostí, ktoré sa prejavujú rastom cien. Plán budovania nových jadrových elektrární kvôli nechuti investorov pomaly padá a rozmazané vízie labouristickej vlády o výstavbe tisícok veterných fariem narážajú na stále väčší odpor verejnosti. Cameronova vláda ho tak kvôli nerentabilite a vysokým nákladom dáva „k ľadu“.

V britskej vláde sa už objavujú názory, že nové zdroje plynu môžu byť dlhodobou záchranou domácej energetiky, nielen prechodom medzi fosílnymi a obnoviteľnými zdrojmi. „Považovali sme plyn za prechodné palivo,“ povedal nedávno štátny tajomník ministerstva pre energetiku a klimatické zmeny Charles Hendry. „Teraz máme za to, že to je v skutočnosti cieľové palivo,“ dodal.

Rozvoj nových zdrojov plynu v Británii by mohol mať priamy dopad na európsky trh s plynom. Na ňom sú ceny v dôsledku dlhodobých kontraktov s dodávateľmi omnoho vyššie než v USA, ktoré sa vďaka bridlicovému plynu stali najväčším ťažiarom plynu na svete.

Bridlicový plyn a Európa

Nástup bridlicového plynu v Británii by mohol ovplyvniť aj doteraz vyhýbavý prístup európskych krajín k ťažbe bridlicového plynu a znížiť vplyv minuloročného zákazu hydraulického štiepenia vo Francúzsku kvôli údajným rizikám poškodenia životného prostredia. Veľké obavy z rozvoja bridlicového plynu v Európe ale prejavuje Rusko a jeho plynárenský gigant Gazprom, ktorému kvôli tomu hrozí dlhodobo strata značnej časti trhu. Ruská vláda čerpá asi tretinu svojich príjmov z ťažby ropy a plynu.

Gazprom minulý týždeň varoval pred „významnými rizikami ťažby bridlicového plynu pre životné prostredie“. Poľský europoslanec Bogusław Sonik, ktorý vypracoval návrh správy Európskeho parlamentu o bridlicovom plyne, povedal, že Gazprom vyvíja vplyv na európske politiky napojené na niektoré ekologické organizácie, aby sa snažili rozvoj tohto zdroja podkopať. Kampaň proti novému plynu najmä v Poľsku slabne, pretože sa darí informovať ľudí a vyvracať mýty o jeho nebezpečenstve, povedal Sonik. Dodal, že svoj negatívny postoj začína revidovať dokonca aj Francúzsko.

Negatívny postoj environmentalistov

Ťažba pomocou štiepenia hornín v hĺbkach niekoľko kilometrov má viac než 50-ročnú  históriu a za tú dobu sa nepotvrdili žiadne obavy, ktoré vyvolávať zelené kruhy medzi obyvateľstvom po rozmachu v USA , predovšetkým ohľadom údajne vysokého rizika znečistenia pitnej vody. To konštatuje aj návrh správy Európskeho parlamentu, ktorú budú europoslanci prerokovávať nasledujúci mesiac.

Zelené hnutie sa v minulom desaťročí stavalo k bridlicovému plynu pozitívne ako k výrazne čistejšiemu zdroju, než je uhlie alebo ropa, potom však zmenilo názor. Podľa pozorovateľov to bolo potom, čo sa ukázalo, že nový plyn sa môže stať silným konkurentom nielen jadra a uhlia, ale tiež preferovaných obnoviteľných zdrojov. Tie na rozdiel od plynu potrebujú nákladné štátne subvencie a zvyšujú tým ceny energie.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.