Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. augusta 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Veľká Británia po siedmich rokoch ponúkla licencie na ťažbu z bridlíc

Všetky licencie na ťažbu sú v Anglicku. Parlamenty vo Walese a Škótsku totiž uvalili moratórium na ťažbu hydraulickým štiepením, pretože verejnosť má obavy o životné prostredie. Ťažba z bridlicových formácií sa uskutočňuje práve hydraulickým štiepením, ktoré sa zjednodušene nazýva frakovanie.

Britský premiér David Cameron navzdory odporu ekologických aktivistov sľúbil ťažbu plynu z bridlíc v nádeji, že sa tak krajine podarí znížiť dovoz energií a získať ďalšie daňové príjmy. Ťažba metódou frakovania vyvoláva kontroverzie kvôli jej dopadu na životné prostredie a kvôli obavám, že môže spôsobovať zemetrasenie. Niektoré európske krajiny, napríklad Francúzsko, túto metódu kvôli obavám o životné prostredie zakázali.

Okrem licencií na prieskum ťažby z bridlíc britská vláda ponúkla aj licencie na ťažbu z konvenčných zdrojov. Celkom ponúkla 27 licencií a získala 95 žiadostí od 47 spoločností.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.