Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vrtná ropná plošina v prístave
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / mrpbps (licencia Creative Commons)
11. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Veľká Británia je proti zákazu podmorskej ťažby v Severnom mori

Veľká Británia nepokladá za opodstatnený nový návrh EÚ, ktorý hovorí o dočasnom zákaze udeľovania licencií pre podmorské hlbinné vrty. Komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger ho plánuje predložiť už túto stredu. V prípade schválenia by platil dovtedy, kým sa nevyšetria príčiny výbuchu ropnej plošiny Deepwater Horizon v Mexickom zálive.

Podľa britského Ministerstva pre energetiku nemá vyhlásenie moratória v právomoci žiadna inštitúcia EÚ. „Nevidíme dôvod na moratórium. Z nehody v Mexickom zálive sme si určite zobrali ponaučenie, no navyše, u nás máme už roky dostatočne prísne pravidlá v oblasti prieskumu a ťažby surovín z mora,“ doplnil hovorca britského ministerstva energetiky.

Britské štandardy bezpečnosti sú prísnejšie

Britský vládny kabinet ubezpečuje, že štandardy bezpečnosti v Severnom mori sú prísnejšie než aké sa vyžadovali v Mexickom zálive. Navyše, podľa Londýna je bezpečnostný úrad HSE pripravený ich ešte viac sprísniť v prípade, ak vyšetrovanie výbuchu ropnej plošiny Deepwater Horizon dokáže nedostatky v súčasných britských pravidlách.

Pravidlá pre prieskum a ťažbu z podmorských ložísk sa v Británii sprísnili po výbuchu plošiny Piper Alpha v Severnom mori. Pri výbuchu v roku 1988 prišlo o život až 167 ľudí. Z pohľadu ľudských obetí tak išlo o najväčšiu tragédiu v histórii podmorskej ťažby.

Americká firma Chevron získala začiatkom mesiacapovolenie britskej vlády na morskú ťažbu v Severnom mori. Spoločnosť uskutočňuje prieskum ložiska pri Shetlandských ostrovoch v zhruba 500 metrovej hĺbke.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.