
Vedomosti: South Stream môže rozdeliť Gazprom
Export ruského plynu mimo postsovietske Spoločenstvo nezávislých štátov neustále klesá, Gazprom tak stráca európske trhy. Jeho nepružná cenová politika viedla k tomu, že v nasledujúcom roku prepustí konkurencii svoje pozície dokonca v Nemecku, u najvernejšieho a najväčšieho odberateľa. Hlavným dodávateľom plynu do Nemecka sa najskôr stane nórska spoločnosť Statoil, ktorá neutráca peniaze na dostavbu nepotrebných plynovodov a nesnaží sa riešiť politické problémy, ale iba ťaží a predáva plyn.
Bez ohľadu na pokles predajov na domácom a vývoznom trhu, Gazprom vedome uskutočňuje hneď niekoľko veľmi nákladných projektov. Ich neúspešnosť tiež nikomu nevadí: plynovod Nord Stream je zaplnený len čiastočne, začatie ťažby na nálezisku Štokman je mrazené, dohoda o výstavbe plynovodu do Číny sa neustále odkladá.
Na tomto pozadí vyzerá spustenie nového drahého projektu ako samovražda. Ak by niečo také podnikla súkromná firma, bolo by možné ju podozrievať, že úmyselne smeruje k bankrotu. Stavba Výstavba plynovodu South Stream nielenže zasadí tvrdý úder pre rozpočet Gazpromu, ale môže viesť k poklesu zisku a zníženiu objemu predajov. Veď South Stream objektívne zvyšuje cenu dodávok ruského plynu na hranice Európskej únie na úroveň, s ktorou Gazprom nemôže konkurovať druhý dodávateľom, ako tvrdí Korčemkin. Domáci trh pritom nie je schopní platiť rovnako výnosnú cenu a tak straty nenahradí.
Samozrejme, na rozdiel od všetkých ostatných, má Gazprom čarovnú paličku v podobe ruskej vlády. Tá sa, ako vždy, postará o predĺženie života spoločnosti, ktorú nazýva „národným výdobytkom“, na účet nízkym daniam a ďalším kompenzáciám. Ale existuje tu pocit, že tento raz nebudú tieto zdroje dlhodobo stačiť a bude potrebné Gazprom rozdeliť na časti a tie predať, píšu Vedomosti.
Zdroj: ČTK, energia.sk
K téme
