Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zasadačka - FreeDigitalPhotos.net
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
30. marca 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Vedenie štátnych energetických podnikov: zmeny či biznis po starom?

Po personálnych obmenách na ministerstvách je možné očakávať zmeny aj v predstavenstvách či dozorných orgánoch podnikov s úplnou alebo čiastočnou účasťou štátu, ktoré sú tiež podstatnými prispievateľmi do štátneho rozpočtu. V energetike štát ovláda napríklad prepravu ropu, prenos elektriny, na starosti má vyraďovanie jadrových elektrární. Podiely má v dominantnom výrobcovi elektriny, trojici najväčších regionálnych elekroenergetických firiem a 100-percentú účasť má aj v najväčšom dodávateľovi plynu.

Denník N dnes informoval o predbežnom rozdelení postov v štátnych firmách medzi štyroch členov koalície. SMER by mal naďalej kontrolovať prevádzkovateľa prenosovej sústavy SEPS, Jadrovú a vyraďovaciu spoločnosť a tiež Bratislavskú teplárenskú. Vo zvyšnej pätici štátnych teplární by mali prostredníctvom svojich nominantov rozhodovať aj ostatní partneri.

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, ktorý vystúpil zo Siete po tom, čo vedenie strany rozhodlo o vstupe do koalície so SMER-om zverejnil zoznam s takmer 100 menami ľudí, ktorí by podľa neho mali vo vedení štátnych firiem skončiť. Vzhľadom na významný vplyv štátu v sektore energetiky, ktorý by navyše mohol v budúcnosti ešte stúpnuť, sa tejto „čiernej listine“ nevyhlo viacero osôb s rozhodujúcim vplyvom v slovenskej energetike.

Blacklist

Vymeniť by sa podľa neho malo celé predstavenstvo štátneho prepravcu ropy Transpetrolu, a to kvôli kauze prenájmu Skyboxu na bratislavskom hokejovom štadióne a tiež predraženej webstránke. Trom členom predstavenstva JAVYSu poslanec vyčíta predražené obstarávanie i rodinkárstvo pri obsadzovaní funkcií v spoločnosti aj jej dcérskej firme.

Pochybenia vyčíta aj vedeniu SEPS a Vodohospodárskej výstavby, ktorá okrem iného od marca minulého roka prevádzkuje aj najväčšiu vodnú elektráreň u nás Gabčíkovo. Dôvodom má byť kauza kompa. Pri súčasnej podpredsedníčke dozornej komisie prepravcu plynu spoločnosti Eustream Beblavý pripomína, že ešte v čase šéfovania v Bratislavskej teplárenskej (BAT) darovala peniaze brnianske plastickému chirurgovi a sama zapierala, že by zákrok podstúpila. Na pochybné poskytovanie darov však upozorňuje aj pri súčasnom šéfovi Bratislavskej teplárenskej.

Poslanec sa rozhodol napísať jednotlivým ministrom novej vlády interpeláciu so žiadosťou, aby spomínaných ľudí odvolali z ich súčasných pozícií a aby ich nevymenovali do žiadnej riadiacej pozície v ich rezorte. Kto napokon zostane na svojej stoličke, kto sa presunie či odíde, by malo byť jasné už čoskoro.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.