Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
biomasa-SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Repkové pole v blízkosti veterných elektrární. Foto: SITA/AP Photo/Heribert Proepper
2. mája 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Vedci: Veterné farmy môžu zvýšiť teplotu vo svojom okolí

Výskumníci analyzovali teplotné údaje z predchádzajúcich deviatich rokov. Údaje získali zo satelitov a obsahujú informácie o štyroch najväčších veterných fariem na svete. Zistili, že turbíny ťahom teplého vzduchu z výšky spôsobili nárast nočných teplôt v priemere o 0,72 stupňov v porovnaní s okolitými regiónmi.

Odborníci vychádzali zo základných vedeckých poznatkov, kedy teplý vzduch stúpa hore a nahrádza ho chladnejší. Vrstvenie vzduchu zvyčajne najviac prevláda v noci, keď sú podmienky najmenej turbulentné. Veterné turbíny, ktoré na niektorých farmách dosahujú priemernú výšku 250 metrov, vytvárajú umelé turbulencie, ktoré narušujú prirodzené vrstvenie vzduchu.

Tím zatiaľ nevie, či vyššie teploty môžu mať vplyv na mikroklímu, ktorá vplýva na zrážky, vietor a ďalšie meteorologické podmienky v okolí elektrární. Klimatický fyzik Li-ming Čou počas vedenia projektu zdôraznil, že sa musí uskutočniť ešte veľa pozorovaní, aby sa potvrdil alebo vyvrátil vplyv zvýšenej teploty: „Nevieme, či dochádza k zmene počasia v dôsledku zmeny teploty, avšak masívny rozvoj a výstavba veterných fariem môže mať výrazný vplyv na miestne regionálnej počasie a podnebie,“ skonštatoval.

Vedci momentálne rozširujú svoj výskum aj na ďalšie veterné farmy s nádejou, že plne pochopia vplyv takýchto elektrární na okolité prostredie.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.