Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Na tomto obrázku z roku 2012, ktorý poskytlo Národné laboratórium Lawrence Livermore, technik kontroluje optiku vo vnútri podpornej štruktúry predzosilňovača v Národnom laboratóriu Lawrence Livermore v Livermore v Kalifornii. Veľký pokrok vo výskume fúzie ohlásený vo Washingtone v utorok 13. decembra 2022 Prišli desaťročia a vedci po prvý raz dokázali skonštruovať reakciu, ktorá vyprodukovala viac energie, než sa použilo na jej zapálenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Damien Jemison/Lawrence Livermore National Laboratory via AP
14. decembra 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Vedci oznámili pokrok pri jadrovej fúzii, ide o významný prielom

Americkým vedcom sa po prvý raz pri jadrovej fúzii podarilo vytvoriť viac energie, ako do nej vložili. Je to významný prielom v desaťročia trvajúcom úsilí o využitie procesu, ktorý poháňa Slnko. Výsledok, takzvaný čistý energetický zisk, dosiahli vedci v Lawrence Livermore National Laboratory v Kalifornii, oznámilo americké ministerstvo energetiky.

Tento prielom pripraví pôdu pre pokrok v národnej obrane a budúcnosti čistej energie, vyjadrili sa ministerka energetiky Jennifer Granholm a ďalší predstavitelia. „Tento míľnik nás posúva o jeden významný krok bližšie k možnosti fúznej energie s nulovým obsahom uhlíka, ktorá bude poháňať našu spoločnosť,“ vyjadrila sa Granholm.

Čistý energetický zisk je podľa agentúry AP dosiaľ nedosiahnuteľný cieľ, pretože fúzia sa odohráva pri takých vysokých teplotách a tlakoch, že je neuveriteľne ťažké ju kontrolovať. Zástancovia jadrovej fúzie dúfajú, že jedného dňa by mohla ponúknuť takmer neobmedzenú energiu bez uhlíka a nahradiť fosílne palivá a iné tradičné zdroje energie.

Tvorba energie z jadrovej fúzie pre bežné používanie je však ešte vzdialená na desaťročia. Oznámenie výsledkov z Kalifornie je podľa vedcov napriek tomu významný pokrok.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.