Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropna skvrna - vtak
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / marinephotobank (licencia Creative Commons)
24. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Vedci: Do Mexického zálivu uniklo 4,4 mil. barelov ropy

Do vôd Mexického zálivu uniklo z poškodeného vrtu Macondo za takmer 3 mesiace celkovo 4,4 mil. barelov ropy. Tvrdí to prvý nezávislý odhad, ktorý vypracovali vedci z Kolumbijskej univerzity a publikovala ho agentúra Reuters.

Odhady o miere unikania ropy po výbuchu a kolapse ropnej plošiny Deepwater Horizon sa rôznili. Americká vláda v prvých dňoch oznámila, že do morských vôd uniká približne tisíc barelov denne. Neskôr sa odhady zvyšovali na 5 tis., 12 – 19 tis. a nakoniec na 56 – 68 tis. barelov denne.

Odhad Kojumbijskej univerzity sa približne zhoduje s poslednými odhadmi americkej vlády: Podľa vedcov v období od 22. apríla do 3. júna unikalo denne 56 tis. barelov ropy. Neskôr, po tom, ako BP odrezala časť infraštruktúry poškodené vrtu ako súčasť nepodarené pokusu o jeho uzatvorenie, sa objem unikajúcej ropy zvýšil na 68 tis. barelov denne.

Vedci odhad vypočítali na základe analýzy polminútových videí, ktoré zachytávajú obraz unikajúcej ropy. Vzhľadom na použitú metodiku vedci doplnili, že odhad sa môže líšiť o 20 percent v porovnaní so skutočnou mierou unikania ropy.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.