Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Psychiatricka nemocnica phillipa pinela v pezinku.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.pnpp.sk
29. januára 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Vďaka modernizácii energetického hospodárstva ušetrí nemocnica v Pezinku 390-tisíc eur ročne

Psychiatrická nemocnica Phillipa Pinela v Pezinku ušetrí vďaka modernizácii svojho energetického hospodárstva takmer 390-tisíc eur ročne. Rekonštrukciu v hodnote 3,5 milióna eur realizovala spoločnosť ESCO Slovensko v spolupráci s vedením nemocnice. Projekt zvýšenia energetickej efektívnosti je financovaný formou garantovanej energetickej služby a okrem úspory financií pre nemocnicu prinesie tiež zníženie emisií.

Zrealizované opatrenia sa týkajú predovšetkým úprav tepelného hospodárstva a zariadení kuchyne. Pôvodnú centrálnu kotolňu nahradili zostavou vysokoúčinných kondenzačných kotlov umiestnených v objekte pôvodnej kotolne.

Uskutočnili tiež kompletnú rekonštrukciu areálových rozvodov. Nemocnica po novom vyprodukuje ročne o 763 ton menej emisií CO2 ako pred rekonštrukciou. Vďaka využitiu energetickej služby s garantovanou úsporou bude nemocnica splácať náklady na investíciu až z dosiahnutých úspor.

Inovatívne technické riešenie

Ako uviedla generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva ESCO Slovensko Naďa Hartmann, ide o inovatívne technické riešenie, ktoré navyše finančne nezaťaží nemocnicu. „Projekt financuje naša spoločnosť, pričom nemocnica bude túto investíciu splácať z úspor,“ vysvetlila s tým, že deväťročná zmluva s nemocnicou poskytuje služby na kľúč vrátane energetického manažmentu. Ten spočíva v energetickom monitoringu či navrhovaní ďalších riešení na úsporu energie.

Riaditeľ nemocnice Martin Hromádka uviedol, že energetické hospodárstvo nemocnice bolo postavené v rokoch 1999 – 2000 a jeho plánovaná životnosť bola 15 rokov. „Pôvodná kotolňa mala päť kotlov. Z troch teplovodných bol už funkčný iba jeden, dva kotle boli parné a určené pre kuchyňu,“ vysvetlil pôvodný stav energetických zariadení.

V posledných rokoch nemocnica vyhlásila niekoľko verejných obstarávaní a na jeseň 2022 podpísali zmluvu so spoločnosťou e-Dome, ktorá sa od 1. januára tohto roku zlúčila so svojou materskou spoločnosťou ESCO Slovensko.

Zdroje tepla aj rozvody

Súčasťou modernizácie energetického hospodárstva nemocnice bola okrem výmeny zdrojov tepla aj rekonštrukcia areálových rozvodov a všetkých regulačných uzlov jednotlivých objektov.

Investícia vo výške 2,6 milióna ušetrí ročne takmer 3,5 mil kWh na zemnom plyne, pričom šetríme tiež náklady na prevádzku energetických zariadení,“ priblížila technická riaditeľka e-Dome Paulína Izáková. Podľa nej bola kotolňa pred rekonštrukciou v havarijnom stave a výroba tepla a teplej vody bola energeticky náročná.

Zmena energetického konceptu

Rekonštrukciou zmenili celý energetický koncept objektu, teplá pitná voda sa pripravuje decentrálne v jednotlivých objektoch. Osadili kondenzačné kotle, ktoré majú o 50 percent nižšiu spotrebu energie oproti pôvodným. Pribudli tiež nové obehové čerpadlá, nový systém na úpravu vody, vodomery a merače tepla či regulačné ventily.

Všetky dáta sú privádzané na náš dispečing. Všetky zariadenia sledujeme, monitorujeme a vyhodnocujeme,“ doplnila Izáková. Úspora na emisiách predstavuje takmer 50 percent, čo je ročne viac ako 760 ton CO2.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.