Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. januára 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V. Británia: Prílivové elektrárne sú síce drahé, ale prínosné

Minulý týždeň bola zverejnená nezávislá správa Hendry Review, ktorú vypracoval tím okolo bývalého ministra energetiky Charlesa Hendryho a za cieľ mala vyhodnotiť potenciál využitia prílivových lagún na pobreží Británie na výrobu elektriny. Záver je, že táto technológia by značne prispela k bezpečnosti dodávok energie na ostrovoch, pomohla v dekarbonizačných snahách a priniesla by  významné hospodárske príležitosti.

Potenciálny dopad veľkých prílivových lagún na účty odberateľov v dlhodobej perspektíve „vyzerá atraktívne, najmä v porovnaní s jadrovými projektmi“, píše sa v správe. Náklady vychádzajú lacnejšie dokonca aj v porovnaní s offshore veternými parkami, nakoľko životnosť elektrárne sa počíta až na 120 rokov.

Veľká Británia má po Kanade druhý najväčší rozsah prílivu a odlivu na svete a pozitívne vnímajú tento potenciálny zdroj aj obyvatelia ostrovov. Podľa niektorých odhadov by elektrárne mohli napokon pokryť až 8 % výroby elektriny v Spojenom kráľovstve.

Prototypom menšieho rozsahu má byť elektráreň v Swansea Bay. Spolu 16 podmorských turbín budú elektrinu vyrábať pri prílive a odlive, prechodom vodnej masy pri vyrovnávaní hladín medzi vybudovanou nádržou a oceánom. Náklady menšieho pilotného projektu by sa mali pohybovať okolo 30 pencí (asi 34 eurocentov) na domácnosť ročne počas prvých 30 rokov prevádzky. Veľký projekt by následne vyšiel na menej ako 50 pencí (cca 57 eurocentov) ročne počas prvých 60 rokov prevádzky.

Investíciu vo výške 1,3 miliardy eur do projektu Swansea Bay by vláda nemala ľutovať, citovala BBC Charlesa Hendryho.

Vhodným spôsobom ako pokryť potrebné investície by podľa analytikov mohlo byť financovanie formou contract for difference, ktorý sa použil aj pri výstavbe nových atómových elektrární v Británii.

Flotilu ďalších britských prílivových elektrární by mali tvoriť projekty pri waleskom Newporte, Bridgewater Bay v Somersete, Colwyn Bay a západnej Cumbrii a tiež severne od mesta Workington. Firmy, ktoré tento typ technológie výroby elektriny presadzujú, veria, že náklady by sa mohli znížiť práve tým, ak by sa pozdĺž pobreží schválila hneď séria projektov.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.