Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Burza - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Život na burze cenných papierov. Foto: SITA/AP Photo/Richard Drew
21. februára 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Varšavská burza zavedie v tomto roku termínové kontrakty na elektrinu

„Vstupom na tento trh budeme schopní vytvoriť nové segmenty obchodovania, predovšetkým deriváty založené na elektrickej energii a plyne,“ povedal Sobolewski. WSE kúpila POLPX vlani v novembri za 179,4 milióna zlotých a Sobolewski uviedol, že po januárovom schválení fúzie domácim antimonopolným úradom by prevzatie mala dokončiť ešte tento týždeň.

Nástup energetických búrz v strednej Európe

V posledných troch rokoch začali fungovať energetické burzy v Českej republike, Poľsku a Maďarsku. Veľa odborníkov ale pochybuje, či je v strednej Európe dostatok likvidity na to, aby sa všetky z nich udržali.

Termínové kontrakty sa elektrickú energiu už ponúka Pražská energetická burza (PXE), ktorá bola založená v júli 2007 a umožňuje obchodovanie s elektrickou energiou s dodaním v Českej republike, na Slovensku a v Maďarsku. Trh termínovaných kontraktov chce v tomto roku založiť aj maďarská burza HUPX.

POLPX minulý mesiac uviedla, že začala rokovať s poľským prevádzkovateľom plynárenskej siete Gaz-System o založení plynovej burzy. Poľsko ešte len začína liberalizovať svoj trh s plynom, ktorý doteraz ovláda štátny monopol PGNiG a ceny stanovuje regulačný úrad URE. PGNIG začiatkom februára ponúkla predať iným dodávateľom až 70 percent poľského trhu a sľúbila vytvoriť sekundárny trh s plynom.

Soboleski uviedol, že WSE sa bude usilovať o to, aby mohla sekundárny trh plynu organizovať. „Máme od regulačného úradu silnú podporu,“ povedal.

Prepojenie stredoeurópskych trhov s elektrinou

Vlani na jar sa českí, slovenskí a maďarskí zástupcovia energetických organizácií, operátori a regulátori trhu s elektrinou dohodli na vzájomnom prepojením trhov a neskôr schválil aj prijatie Rumunska. K faktickému prepojeniu trhov by malo dôjsť v tomto roku.

POLPX nedávno uviedla, že Poľsko uvažuje o pripojení k ostatným  krajinám regiónu avšak za predpokladu, že sa vyriešia jeho požiadavky na reguláciu cezhraničných tokov elektriny. Spojenie stredoeurópskych trhov elektriny je súčasťou plánu na rozsiahlejšie prepojenie so susedným energetickým regiónom Stredozápadnej Európy, ktorý zahŕňa Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko a Luxembursko. Na trhu by po prepojení mala byť väčšia konkurencia a dodávky elektriny aj ich ceny by mali byť stabilnejšie.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.