Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. marca 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Varšava: Nórsko a Dánsko podporili plánovaný plynovod do Poľska

Poľská dominantná plynárenská spoločnosť PGNiG teraz kupuje väčšinu plynu od ruského Gazpromu. Z celkovej ročnej spotreby 16 miliárd m3 plynu sa z Ruska pokrýva asi 70 %.

Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) chce nahradiť ruský plyn po roku 2022 dodávkami z Nórska a tiež dodávkami skvapalneného zemného plynu (LNG) cez terminál v Baltskom mori. V roku 2022 skončí platnosť terajšej dlhodobej zmluvy s Gazpromom. Plynovod nazývaný Baltic Pipe by mohol mať kapacitu až do 10 miliárd m3 plynu ročne.

Zdroj: Energinet.dk

Naimski na plynárenskej konferencii uviedol, že rokovania o podmienkach projektu sú v záverečnej fáze. „Projekt podporujú dánska a nórska vláda i politici,“ uviedol podľa agentúry Reuters Naimski.

Dánsko a Nórsko sa spočiatku stavali k projektu skepticky. Ich nadšenie prišlo až po vypracovaní štúdie uskutočniteľnosti, podľa ktorej by mal byť projekt ekonomicky životaschopný. Na prelome rokov 2016 – 2017 sa uskutočnila konzultácia k záväznej procedúre Open season, ktorá je naplánovaná v tomto roku.

S myšlienkou na výstavbu plynovodu do Nórska prišla Varšava už v roku 2001. Naimski však upozornil, že ľavicová vláda, ktorá vtedy vyhrala parlamentné voľby, nápad opustila. Projekt v roku 2015 znovu oživila práve až PiS.

V Poľsku sa má kvôli nemu vybudovať druhý LNG terminál. Malo by ísť o plávajúce skladovacie a regasifikačné zariadenie v Gdaňskom zálive. Pripravovaná štúdia uskutočniteľnosti sa má dokončiť v novembri 2017.

Impulzom pre projekt nového plynovodu je aj to, že do nórskych offshore nálezísk v Severnom mori začína vo veľkom investovať práve poľská firma PGNiG.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.