Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Valné zhromaždenie SPP ani nerokovalo

Mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktoré malo rozhodovať aj o prevode plynovodu SPP na dcérsku spoločnosť eurstream, sa napokon skončilo po desiatich minútach, pretože bolo neuznášaniaschopné. Informoval o tom na štvrtkovej tlačovej besede minister hospodárstva Juraj Miškov, ktorý zároveň vyzval predsedu Smeru Róberta Fica, aby sa mu ospravedlnil za nepravdivé výroky. „Róbert Fico sa ma účelovo a za každú cenu snažil obviniť z nečestného, nekalého konania, prípadne z nekonania vo verejnom záujme,“ uviedol Miškov. Ako dodal, „používal pritom silné a expresívne slová ako krádež, skrytá a po tichu pripravovaná privatizácia, konšpirácia a podobne.“

„Výsledok dnešného neuznášaniaschopného mimoriadneho valného zhromaždenia, na ktorom sa nezúčastnili zástupcovia štátu, je jasným a jednoznačným dôkazom, ako lživo a účelovo Robert Fico vyžíva akékoľvek informácie na vyvolávanie neoprávnenej a úplne zbytočnej mediálnej paniky s jediným cieľom, a to vytĺcť politický kapitál dva dni pred voľbami,“ povedal Miškov.

Napriek nepravdivým obvineniam sa minister na Róberta Fica a Ľubomíra Jahnátka rozhodol nepodať trestné oznámenie, iba ich verejne vyzval na ospravedlnenie. „Pán Fico, ak ste ozajstný chlap, tak si určite dokážete priznať svoju chybu a ospravedlniť sa za vaše včerajšie nepravdivé obvinenia. A ja vám za to sľubujem, že vás pozvem na kolu. Trebárs aj v parlamentnom bufete,“ vyhlásil Miškov.

Na vyjadrenie ministra hospodárstva zareagovala aj strana Smer-SD. „Dnešné valné zhromaždenie SPP potvrdilo, že minister hospodárstva Juraj Miškov klamal, keď tvrdil, že bude neuznášaniaschopné. Len vďaka tlaku Smeru-SD a prezidentovi Slovenskej republiky sa podarilo zabrániť prevodu cenného majetku SPP spod kontroly štátu do súkromných rúk,“ uviedla v stanovisku strana.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico v stredu vyzval predstavenstvo SPP, aby okamžite zasadlo a zrušilo štvrtkové mimoriadne valné zhromaždenie akcionárov. Líder Smeru zároveň uviedol, že toto valné zhromaždenie bolo zvolané so súhlasom ministra hospodárstva Juraja Miškova. Podľa Fica je nebezpečné, ak najvýznamnejší slovenský podnik zvoláva dva dni pred parlamentnými voľbami mimoriadne zasadnutie valného zhromaždenia, a to aj so súhlasom predstaviteľov štátu. Ak by valné zhromaždenie schválilo prevod majetku SPP na dcérsku spoločnosť eustream, štát by podľa predsedu Smeru úplne stratil kontrolu nad tranzitným plynovodom z Ruska do západnej Európy.

Minister hospodárstva obvinenia šéfa opozície ešte v stredu odmietol s tým, že štvrtkové mimoriadne valné zhromaždenie SPP nebude uznášaniaschopné a neprijme teda žiadne rozhodnutia. „Kvôli nefunkčnosti Fondu národného majetku štát nemôže poslať svojich zástupcov na valné zhromaždenie,“ povedal Miškov. Prechod prepravných aktív z SPP na Eustream je podľa spoločnosti súčasťou plnenia požiadaviek európskej legislatívy, ktorú sú do svojej národnej legislatívy povinné implementovať všetky členské štáty EÚ.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.