Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kurenie teplo platby zasoby
Foto: ilustračné, GettyImages
29. januára 2024 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Väčšina domácností zaplatí za teplo rovnako ako v minulom roku

Domácnosti odoberajúce teplo od veľkých teplární by v tomto roku nemali za teplo zaplatiť viac ako v minulom roku. Ceny tepla na rok 2024 predložené na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sú vzhľadom na pokles cien zemného plynu v priemere nižšie oproti cenám tepla pre rok 2023.

Vo väčšine prípadov však neklesli pod úroveň zastropovanej ceny tepla, to jest pod úroveň ceny tepla z roku 2022 zvýšenej o 20 eur na megawatthodinu s DPH.

Podľa vládneho nariadenia môžu dodávatelia tepla fakturovať cenu tepla len do výšky tohto limitu. Na rozdiel medzi cenou schválenou ÚRSO na rok 2024 a cenou maximálnou v zmysle nariadenia si dodávatelia tepla môžu uplatniť dotáciu.

Približne rovnaké náklady

Pre väčšinu odberateľov sa tak cena tepla pre rok 2024 nezmení oproti cene tepla v roku 2023. Tohtoročné náklady na teplo budú mať odberatelia približne na rovnakej úrovni ako minulý rok, ak výrazne nezmenia svoje požiadavky na tepelný komfort, respektíve nepríde extrémne silná a dlhá zima,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Stanislav Janiš.

Teplári však upozorňujú, že budú aj takí dodávatelia, ktorí budú v roku 2024 fakturovať odberateľom vyššiu cenu tepla ako v roku 2023. Ceny tepla napríklad zvýšia tí dodávatelia, ktorým ku koncu vlaňajška skončil viacročný kontrakt s nízkou cenou zemného plynu.

Títo dodávatelia, vďaka výhodným podmienkam na nákup plynu, mali v roku 2023 nižšiu cenu tepla, ako bola štátom zastropovaná cena tepla, nakoľko ich cenový nárast pre rok 2023 nepresiahol 20 eur na megawatthodinu oproti cene tepla v roku 2022.

Zastropované ceny tepla

Ich zvýšená cena pre rok 2024 však v žiadnom prípade neprekročí cenu tepla určenú štátom,“ konštatoval Janiš.

Začiatkom decembra vláda schválila nariadenie, ktorým zastropovala ceny tepla pre rok 2024 pre vybrané skupiny odberateľov tepla. Do tejto skupiny spadajú okrem odberateľov tepla v bytových objektoch aj odberatelia v zariadeniach sociálnych služieb, v prevádzkach zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a v študentských domovoch.

Cenový strop je týmto nariadením stanovený na rovnakej úrovni ako pre rok 2023, to jest na úrovni ceny tepla z roku 2022 zvýšenej o 20 eur na megawatthodinu s DPH.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.