Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo kurenie radiator spotreba energie
Foto: ilustračné, GettyImages
30. apríla 2024 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Väčšina domácnosti sa vďaka počasiu nedoplatkov za teplo obávať nemusí

Väčšina domácnosti odoberajúcich teplo a teplú vodu od veľkých výrobcov tepla sa nemusia obávať nedoplatkov. Ako uviedol Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT), z pohľadu vývoja počasia v roku 2023 sa spotrebitelia nemusia obávať zvýšených nákladov za teplo.

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) skončil rok 2023 z teplotného hľadiska ako druhý najteplejší od roku 1931. Aj keď zima 2023 bola dlhá, kúrilo sa skoro až do konca mája, z pohľadu teplôt bola štvrtá najteplejšia. Jeseň bola prvá najteplejšia od roku 1931.

Vykurovacia sezóna sa tak vo väčšine miest začala pomerne neskoro, až koncom októbra, a aj to prerušovane, nakoľko teploty aj na začiatku novembra boli pomerne vysoké. Počas roka 2023 sa tak kúrilo menej ako obvykle. Preto sa domácnosti nemusia obávať nedoplatkov z titulu vysokej spotreby,“ uviedol zväz výrobcov tepla.

Ročné vyúčtovanie

Do 31. mája musí správca domu doručiť vlastníkom bytov ročné vyúčtovanie nákladov na bývanie. Preplatky alebo nedoplatky závisia aj od nastavenia výšky zálohových platieb. Zálohový predpis na rok 2023 sa niektorým odberateľom mohol viackrát meniť.

Jednak v dôsledku nárastu cien energií, ako aj z titulu nových pravidiel pre rozpočítanie nákladov na vykurovanie a teplú vodu, ktoré priniesla vyhláška platná od 1.1.2023.

Na jeseň roku 2021 začali ceny plynu a neskôr aj elektriny rapídne rásť. Tento trend pokračoval aj v roku 2022, čo malo dopad aj na ceny tepla. Koncom roka 2022, respektíve v januári 2023 preto mnohí odberatelia dostali od správcov mimoriadny, nový zálohový predpis v súvislosti s nárastom cien energií, ktorý mal správcom zabezpečiť dostatok prostriedkov na úhradu zvýšených zálohových platieb.

Úprava zálohových platieb

Druhý januárový týždeň 2023 ministerstvo hospodárstva vyhlásilo výzvu na dotácie, o ktoré mohli požiadať dodávatelia tepla na kompenzáciu dodatočných nákladov v dôsledku uplatňovania limitu nárastu schválenej alebo určenej ceny tepla. V nasledovných mesiacoch viacerí správcovia opäť pristúpili k zmene, k zníženiu zálohových platieb.

Mnohé správcovské spoločnosti v lete opäť menili zálohové predpisy. V predstihu prepočítali, ako sa nová vyhláška dotkne ich zákazníkov a podľa toho im od leta upravili zálohové platby za teplo. Domácnosti, ktorých správcovia tak neurobili, pocítia tieto zmeny prvýkrát až v máji 2024.

Výška preplatku alebo nedoplatku bude v aktuálnom vyúčtovaní ešte viac závislá od nastavenia výšky zálohových platieb ako v uplynulých rokoch,“ konštatoval predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.