Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar nemecko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Wayne National (licencia Creative Commons)
19. novembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Václav Klaus umožní prijať “kladivo na fotovoltaiku”

Václav Klaus umožní prijatie novelizovaného zákona o podpore výroby elektriny z OZE. Český prezident sa už dávnejšie vyjadril, že nebude blokovať žiadne iniciatívy v tomto smere. Navzdory tomu patrí k silným kritikom štátnej podpory obnoviteľných zdrojov, ktoré podľa jeho slov deformujú trhové prostredie. 

Český prezident v liste predsedníčke Poslaneckej snemovne Miroslave Němcovej uviedol, že novelu nepodpísal, ani nevrátil poslancom k novému prerokovaniu. „Tým umožním, aby zákon nadobudol účinnosť bez toho, aby som s jeho znením vyjadril súhlas, čo by som musel urobiť s veľkými rozpakmi,” zdôvodnil Klaus.

Klaus: Štátna podpora OZE škodí každému

Prezident zároveň pripomenul, že už pôvodný zákon o podpore výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov sa rozhodol nepodpísať. Východiská a konkrétnu podobu legislatívy považuje sa systémovo chybné a škodlivé pre české hospodárstvo, daňového poplatníka aj konečného spotrebiteľa.

„Ani táto novela nie je systémovou nápravou, ale iba výrazom snahy napraviť jednu chybnú deformáciu trhu deformáciou inou. Jadro problému zostáva nedotknuté a navyše hrozia nové, nezamýšľané sprievodné efekty,“ konštatoval český prezident vo svojom liste.

Vláda sľubuje udržať cenu elektriny na udržateľnej úrovni

Vládna novela je opatrením českej vlády s cieľom zabrániť skokovému rastu cien elektriny. Návrh zákona preto znižuje lukratívnosť budovania slnečných elektrární. Zdraženie elektriny na budúci rok preto podľa premiéra Nečasa nepresiahne 5,5 %.

Podľa ministra priemyslu a obchodu ČR Martina Kocourka sa prijatím novely zabráni do roku 2011 vzniku elektrární s inštalovaným výkonom zhruba 700 MW. Česká republika tak ušetrí zhruba 7,8 miliardy českých korún.

Súčasťou vládnych opatrení je aj daňové zaťaženie. Zdraženie elektriny má obmedziť 26 % daň na výrobu elektriny zo slnečného žiarenia a zavedením darovacej dane na emisné povolenky. Vláda rovnako plánuje poplatky za zabratie poľnohospodárskej pôdy.

Opatrenia zatiaľ prešli schvaľovacím procesom v Poslaneckej snemovni.

Prezident vyzval k hlbšej analýze problematiky

Český prezident nabáda vládu, aby sa legislatívou o produkcii energii zo slnka zaoberala aj naďalej.

„Vyzývam vládu, aby sa touto problematikou znova zaoberala a navrhla také riešenie, ktoré namiesto reťazenia ďalších regulácií energetického trhu poviedla k návratu k trhovým cenám, ktoré sú v záujme občanov a podľa môjho presvedčenia aj v záujme zdravej budúcnosti českej energetiky a životného prostredia,“ uviedol Klaus v liste pre predsedníčku.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.