Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Klaus a Medvedev
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Dmitrij Medvedev a Václav Klaus. Foto: SITA/AP Photo/Petr David Josek
9. decembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Václav Klaus: Rusko zatiaľ ponúka viac českých subdodávateľov

Stavba tretieho a štvrtého bloku Temelínu má byť hotová najneskôr v roku 2025. Uchádzači na budúci rok predložia ponuky a v roku 2013 by malo byť rozhodnuté o víťazovi. Okrem Rusov sa súťaže zúčastňuje aj americký Westinghouse a francúzska Areva.

„Definitívne ponuky zatiaľ ešte nikto predložil, len hovorím, ako to vidím dnes,“ konštatoval Klaus. Dodal, že možnosť podielu českých firiem na subdodávkach aj na ruskom jadrovom programe považuje Praha za „významnú vec“. Česko má záujem, aby proces výberu zahraničného partnera bol „maximálne transparentný a spravodlivý“, ubezpečil Klaus Medvedeva.

„Je to pre nás zaujímavý projekt, priali by sme si, aby sme sa ho mohli zúčastniť,“ uviedol Medvedev. Ruská ponuka podľa neho predpokladá aktívnejšiu účasť českých firiem pre subdodávateľské práce. Ruský prezident počíta s tým, že do výberu nezasiahne tlak zvonku.

Prípadné víťazstvo rusko-českého konzorcia firiem Atomstrojexport, Škoda JS a Gidropress v dostavbe Temelínu prinesie podľa ruskej strany českým podnikom zákazky za š4-5 miliárd eur. Zároveň by realizácia dostavby jadrovej elektrárne týmito spoločnosťami umožnila v spolupráci s českým priemyslom vytvoriť viac ako 10.000 nových pracovných miest v Českej republike, povedal koncom októbra novinárom Sergej Kirijenko, šéf ruskej jadrovej spoločnosti Rosatom, ktorého súčasťou je Atomstrojexport.

Diskutovalo sa aj o problémoch v Európe

Ruský prezident na včerajšej tlačovej konferencii vyjadril znepokojenie nad problémami eurozóny. Rusko je podľa Medvedeva ochotné pripojiť sa k riešeniu problému v rámci záväzkov, ktoré má Moskva v Medzinárodnom menovom fonde. Klaus vyhlásil, že problém v Európskej únii je hlbšia než len spoločná mena. Riešením je podľa neho hlboká transformácia európskej integrácie a modelu európskeho politického, ekonomického a sociálneho systému. Krátkodobé riešenie splácaním dlhov nie je možné, povedal.

Prezidenti podpísali vzájomné dohody

Za prítomnosti oboch prezidentov boli dnes podpísané medzi ruskými a slovenskými subjektmi kontrakty za zhruba 2,15 miliardy eur. Je medzi nimi napríklad zmluva o výstavbe železnice na Urale či zmluva spoločnosti Alvel na dodávky jadrového paliva.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.