Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. februára 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

V4: Pre región je energetická bezpečnosť kľúčovou témou

Pre krajiny tohto zoskupenia je otázka energetiky kľúčovou témou, zdôraznil český premiér Petr Nečas. „Naši susedia, Nemecko, Rakúsko a Ukrajina predstavujú základné teritória, cez ktoré sú dodávané niektoré základné energetické suroviny ako ropa a plyn. Z tohto pohľadu hľadanie alternatívnych trás a blízky dialóg s týmito krajinami je pre zaistenie energetickej bezpečnosti V4 nesmierne dôležité,“ uviedol na spoločnej tlačovej konferencii po skončení summitu.

Rakúsky kancelár Werner Faymann vyjadril podporu jeho krajiny obidvom pripravovaným plynovodom v južnej Európe – projektom Nabucco a Južný prúd (South Stream). Podľa neho je pre krajiny dôležité mať zabezpečené alternatívne dodávky energií a nikto nevie dopredu povedať, ktorý z nich bude pre odberateľov prospešnejší. „Podporujeme aj projekty obnoviteľných zdrojov energií. Sme presvedčení, že by to malo robiť nielen Rakúsko, ale aj susedné krajiny a celá EÚ,“ doplnil Faymann, pričom zopakoval odmietavý postoj Rakúska k jadrovej energetike.

Ukrajina je rovnako ako krajiny V4 zainteresovaná na bezproblémovej dodávke energonosičov, potvrdil dnes ukrajinský premiér Mykola Azarov. „Robíme všetko pre to, aby sme zabezpečili spoľahlivý tranzit ropy a plynu do krajín strednej a východnej Európy,“ zdôraznil s tým, že tento koridor je pre prepravu spomínaných surovín najkratší aj najlacnejší. Pozval pritom európske krajiny, aby sa zúčastnili na modernizácii ukrajinského tranzitného systému.

Predsedovia vlád Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska v záverečnej deklarácii z dnešného summitu vyjadrili potrebu posilňovania európskej energetickej bezpečnosti rozširovaním a prehlbovaním vnútorného energetického trhu a rozširovaním regionálnej spolupráce V4 v rámci EÚ. Dôležitá je podľa nich diverzifikácia trás, zdrojov a dodávateľov energonosičov aj rozvoj energetickej infraštruktúry, a to najmä realizáciou projektov severojužných plynárenských prepojení a modernizáciou ropovodných a elektroenergetických sietí.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.