Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

V. ZUBKOV: Rusko zostane pri plyne spoľahlivým partnerom európskych krajín

„Rusko bolo, je a bude pripravené naďalej zostať serióznym ekonomickým partnerom každej európskej krajiny a teda aj spoľahlivým dodávateľom zemného plynu. Pritom sa jasne zameriavame na zvyšovanie všetkých aspektov energetickej bezpečnosti, prijímame možné opatrenia na znižovanie rizík, teda vážne sa sústreďujeme na rozvoj netranzitných trás,“ zdôraznil.

„Aj keď sa spomínalo, že na Ukrajine je dnes všetko dobré, napriek tomu udalosti posledných rokov ukazujú, že tento tranzitný článok len vytvára riziká pri zásobovaní a odbyte plynu,“ tvrdí Zubkov.

Rusko podľa neho dúfa, že európsky trh s plynom ako celok, vrátane stredoeurópskeho regiónu, sa bude dlhodobo rozvíjať v záujme všetkých účastníkov trhu. „Požadovaný rozvoj siete prepojení plynovodov už v blízkej budúcnosti umožní vznik jednotného vnútorného európskeho trhu s plynom,“ dodal predseda predstavenstva Gazpromu.

Zubkov sa dnes na Úrade vlády SR stretol s podpredsedom vlády SR pre investície Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Ten zdôraznil, že strategickým cieľom Slovenska je zabezpečenie energetickej bezpečnosti a je prirodzeným záujmom pokračovať v dlhodobej spolupráci v oblasti spoľahlivých dodávok plynu a jeho tranzitu cez územie Slovenska.

V súvislosti s rokovaním medzi Ruskou federáciou, Ukrajinou a Európskou úniou vyjadrili zástupcovia vlády presvedčenie, že sa podarí dosiahnuť dohodu, ktorá zabezpečí bezproblémové dodávky plynu na územie SR, ako aj tranzit plynu do ďalších krajín EÚ.

Slovenská republika by v tejto otázke privítala dlhodobejšie stabilné riešenie. Takéto riešenie by prispelo k zabezpečeniu dodávok plynu na Slovensko a do EÚ cez významný tranzitný koridor, pričom SR má záujem o vytvorenie obojstranne výhodných podmienok, ktoré umožnia zachovanie prepravy plynu v smere východ – západ.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.