Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
CNG plnička v ZM - Vemex
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Vemex Energo
6. mája 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

V Zlatých Moravciach otvorili plniacu stanicu na CNG

Snímka zo slávnostného otvorenia stanice v Zlatých Moravciach. Foto:Vemex Energo

V Zlatých Moravciach pribudla neverejná stanica na CNG. Nachádza sa v areáli stavebnej firmy Wienerberger a slúži na plnenie vysokozdvižných vozíkov, ktoré slúžia na manipuláciu s tehlami a stropnými nosníkmi.  „Investícia do tejto stanice podčiarkuje zameranie spoločnosti na neustále zefektívňovanie prevádzky našich výrobných závodov. Je tiež jednou z mnohých našich aktivít, ktoré prispievajú k trvale udržateľnému životnému prostrediu,“ uviedol konateľ  Josef Kotek.

Na výstavbe CNG plničky spolupracovala spoločnosť Vemex Energo. „CNG vnímame ako budúcnosť v podnikovej a osobnej doprave. Podpora a rozvíjanie podobných aktivít bude vždy prioritou našej spoločnosti Vemex Energo,“ povedal počas otvorenia šéf firmy Štefan Koman.

Vysokozdvižné vozíky doteraz spaľovali motorovú naftu. Prechodom na CNG pohon sa ušetrí až 60 % výdavkov. Náklady na servis a elektrinu pre kompresor plničky predstavujú menej ako 10 centov na jeden meter kubický (m3). Ročná úspora závodu tak dosiahne zhruba 25-tisíc eur. Firma predpokladá, že počiatočná investícia sa vráti v priebehu dvoch rokov.

Pri technológii CNG je nezanedbateľná aj ekologickejšia prevádzka a nižšia hlučnosť. Naplnenia nádrže vozíka trvá zhruba 7 minút, čo postačuje na viac než 5 hodín prevádzky. Spotreba vozíkov sa dá kontrolovať aj online.

Rozvoj CNG dopravy na Slovensku dlhodobo stagnuje. Podľa údajov, ktoré pre náš portál poskytol Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP), jazdilo ku koncu minulého roka na Slovensku 1 659 vozidiel s pohonom na CNG.

Prekážkou ďalšieho rozvoja CNG sú vyššie vstupné náklady na kúpu vozidla, ale predovšetkým riedka sieť plniacich staníc na našom území.

S výstavbu CNG verejných plničiek chce v tomto roku začať aj Vemex Energo. Jedna z nich by sa mala nachádzať na diaľnici D1. „Chceme ísť cestou inštalovania plničiek na benzínových pumpách, ideálne v blízkosti rýchlostných komunikácií, aby mal vodič čo najväčší komfort. Našim cieľom je priblížiť tento ekologický pohon bližšie k ľuďom,“ povedal pre náš portál riaditeľ predaja spoločnosti Jaroslav Škrabák.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.