Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. decembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V zime bude elektriny dostatok

„Zimný analytický výhľad, vypracovaný ENTSO-E, ukazuje, že Európa má dostatočné výrobné kapacity pre normálne a viaceré špičkové scenáre. I keď niektoré krajiny budú musieť špičkový dopyt pokryť dovozom elektriny, cezhraničné prenosové kapacity by mali byť pre tento účel postačujúce,“ konštatuje vo svojom „Winter Outlook Report 2014/15 and Summer Review 2014“ združenie prevádzkovateľov prenosových sústav ENTSO-E.

Očakávania pre Slovensko

Počas zimných odberov by si Slovensko malo vedieť zabezpečiť prevažnú časť výroby elektriny z vlastných zdrojov. V zime 2013/2014 sa pokrývalo dovozom z okolitých krajín 4,9 % spotreby, podobný podiel prognózuje ENTSO-E aj pre nadchádzajúce mesiace.

Pozitívna prognóza vychádza i z predpokladu, že na najbližšiu zimu nie sú plánované žiadne odstávky ani údržba dôležitej elektroenergetickej infraštruktúry.

Najväčší nápor čaká elektrizačnú sústavu v 50. a 51. týždni 2014, a to najmä pri extrémne nepriaznivých meteorologických podmienkach. Zimný špičkový dopyt po elektrine predpokladá ENTSO-E na úrovni 4.350 MW. Pre porovnanie, počas zimy 2013/2014 to bolo 4.175 MW. Pokiaľ ide o maximálne týždenné zaťaženie sústavy, v prípade nepriaznivého počasia by dosiahlo 4.420 MW. Cezhraničné prenosové kapacity sú však dostatočné na to, aby sa špičkový dopyt dokázal pokryť zvýšeným dovozom elektriny zo zahraničia.

Celkové straty v sústave (prenosovej a distribučných sústavách v SR spoločne) by nemali počas zimy presiahnuť 6 % (ide o odhad pre situáciu v období január/február).

Správa sa tiež venuje vyhodnoteniu predošlého „Summer Outlook 2014“. Okrem iného konštatuje, že v priebehu leta nečelila Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) žiadnym núdzovým situáciám, s riešením ktorých by potrebovala výpomoc od prevádzkovateľov sústav z okolitých krajín. Rovnako nedošlo ani k žiadnym iným kritickým situáciám alebo výpadkom súčastí prenosovej sústavy.

Elektroenergetika a zásobovanie plynom

ENTSO-E sa taktiež zaoberá otázkou vplyvu možných problémov so zásobovaním zemným plynom. Na základe doterajších výsledkov tzv. záťažových testov skúmalo dva faktory: ako by výpadok dodávok plynu ovplyvnil dostupnosť kapacít na výrobu elektriny, a či by problémy v plynárenstve viedli k významnému nárastu spotreby elektriny v priemysle a domácnostiach.

Hoci sa zo zemného plynu vyrába na Slovensku iba malá časť silovej elektriny, zemný plyn ako palivo zohráva v elektroenergetike strategickú úlohu (poskytovanie služby štart z tmy, poskytovanie podporných služieb). Z celkového inštalovaného výkonu tvorí výkon dostupných zdrojov na báze plynu 26 % (2.106 MWe).

Z toho vyplýva, že problémy so zásobovaním s plynom by mohli na Slovensku znížiť mieru dostupnosti služieb sekundárnej regulácie výkonu. Tie nakupuje a využíva SEPS na udržiavanie výkonovej rovnováhy v sústave. Ako riešenie ENTSO-E spomína vyššiu mieru využívania služieb terciárnej regulácie výkonu.

Naopak, aj na základe skúsenosti z plynovej krízy z januára 2009 sa neočakáva, že by problémy v plynárenstve mali významnejší vplyv na nárast spotreby elektriny (napr. na výrobu tepla v domácnostiach). Ako spomína správa, v prípade Slovenska je potrebné vyzdvihnúť významný objem skladovacích kapacít podzemných zásobníkov a medzi časom už aj možnosti zásobovania krajiny reverznými tokmi.

Problémy s obnoviteľnými zdrojmi

Prevádzkovatelia prenosových sústav budú podľa správy aj v ďalšom období čeliť problémom s produkciou elektriny z „neflexibilných“ zdrojov. Má ísť o situácie, v ktorých je celkové zaťaženie sústavy nízke. Teda najmä počas víkendov a víkendových nocí, kedy môže dochádzať k nadprodukcii z veterných elektrární, príp. sa k tomu môže pridať fotovoltická produkcia počas slnečných zimných dní.

Riešením nadprodukcie v jednotlivých regiónoch má byť podľa ENTSO-E vývoz prebytočnej elektriny do okolia, pričom cezhraničné prenosové kapacity by dané situácie mali zvládnuť.

V regióne strednej a východnej Európy čelilo problémom s neplánovanými tokmi elektriny najmä Poľsko. Poľský prevádzkovateľ prenosovej sústavy PSE musel pristúpiť mnoho razy k dispečerským opatreniam v sústave, aby bolo zachované plnenie bezpečnostného kritéria N-1. Pre ilustráciu, redispečing na západnom profile (s Nemeckom) dosiahol 22. júla 2014 doposiaľ najvyššiu úroveň 1.600 MW.

Aj zatmenie Slnka

Elektrizačné sústavy si budú musieť poradiť aj s vplyvom zatmenia Slnka, ktoré má nastať 20. marca 2015 dopoludnia. Odhaduje sa, že za jasného slnečného počasia príde v dôsledku zatmenia k rapídnemu poklesu výkonu o 30 GW (pre porovnanie, do synchrónne prepojených sústav v Európe sú dnes pripojené zdroje s celkovým inštalovaných výkonom 87 GW), čo si vyžiada rýchlu aktiváciu významného regulačného výkonu.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.