Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. októbra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

V USA sprevádzkovali nový terminál na LNG, vývoz sa zdvojnásobí

Dodávky z USA sa zvýšia v dobe, keď je svetový trh plynu a ceny na ňom pod vplyvom globálneho pretlaku suroviny a keď na neho najviac smerujú zvýšené dodávky LNG z Austrálie. Prevaha ponuky by sa mala v nasledujúcich rokoch zvyšovať, pretože dopyt kľúčových odberateľov v Ázii by mal slabnúť.

Začínajúci vývoz z USA ale prispel k zmierneniu prebytku plynu na americkom trhu. Terminál Sabine Pass prijal k vývozu od apríla do začiatku septembra 3,4 miliardy kubických metrov plynu. V priebehu tejto doby prebytok na americkom trhu s plynom klesol na 8,5 miliardy z 25 miliárd kubických metrov.

Cheniere plánuje uviesť na budúci rok do prevádzky tretí závod na LNG a začne pripravovať nábeh štvrtej továrne. Firma uzavrela od decembra kontrakt na dodávky s koncernom Royal Dutch Shell a od septembra budúceho roka so španielskou spoločností Gas Natural Fenosa.

Zo Spojených štátov vyplávala prvá vývozná zásielka LNG z bridlicových ložísk vo februári 2016. Minulý mesiac dorazila prvá dodávka LNG do Európy v podobe zásielky pre rafinérie v škótskom Grangemouthu.

Ešte v minulom desaťročí sa čakalo, že USA sa stanú veľkým importérom LNG, ale tzv. „bridlicová revolúcia” vďaka inováciám v ťažbe sprístupnila rozsiahle nálezisko suroviny a ťažobné firmy začali budovať vývozné terminály. Vďaka zdrojom z bridlíc USA prudko zvýšili aj ťažbu ropy a na konci vlaňajška Kongres zrušil dlhodobý zákaz ich vývozu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.