Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
JE Watts Bar 1 - NRC
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
JE Watts Bar 1
27. októbra 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

V USA povolili prevádzku prvého jadrového bloku v 21. storočí

Minulý štvrtok (22.10.) americká jadrová regulačná komisia (NRC) vydala prevádzkovú licenciu pre druhý blok elektrárne Watts Bar.

Budovať sa začal ešte v 70. rokoch minulého storočia. V roku 1985 sa ale projekt zastavil – spoločnosť TVA to odôvodnila príliš prehnanými očakávaniami o náraste spotreby elektriny. K obnove prác došlo až v roku 2007, kedy vedenie firmy stanovilo nový harmonogram a ďalšie náklady projektu odhadlo na 2,5 miliardy dolárov. V apríli 2012 ich však navýšila o dodatočné 2 miliardy.

Na začiatku 70. rokov sa pritom počítalo s nákladmi na výstavbu oboch blokov v elektrárni Watts Bar len vo výške 825 miliónov dolárov. Prvý blok napokon vyšiel asi na 6,8 miliárd dolárov. Pri druhom bloku náklady vynaložené za celé štyri dekády výstavby vrátane 22-ročnej prestávky dosiahli asi 6,2 miliardy.

Spolu s Watts Bar 2 má teraz povolenie na prevádzku od amerického NRC 100 komerčných reaktorov.

40 rokov výstavby, 40 rokov prevádzky

Naposledy – v máji 1996 – bol spustený práve prvý blok tejto elektrárne, ktorá leží blízko mesta Spring City v štáte Tennessee. Jeho výstavba tiež prekročila dve dekády. Licencovaný na výrobu elektriny je do roku 2035.

Povolenie na komerčnú prevádzku nového druhého bloku platí na nasledujúcich 40 rokov. Aktuálne sa blok pripravuje na zavedenie paliva, čo zaberie niekoľko týždňov. Nasledovať budú ešte ďalšie inšpekcie, verifikácia a niekoľkomesačné testovanie. Samotná výroba elektriny by sa mala oficiálne spustiť začiatkom budúceho roka.

Druhý blok skrýva tlakovodný reaktor tzv. druhej generácie od amerického Westinghouse. V reaktore je 193 palivových kaziet, každá obsahuje 264 palivových tyčí.

Inštalovaný výkon celej elektrárne budúci rok dosiahne 2300 MW. Pokryť by mala potreby približne 1,3 mil. domácností.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.