Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. mája 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V USA postavia“ sladkovodný“ veterný park

V USA sa začalo s výstavbou prvého sladkovodného veterného parku. Päť veterných turbín s výkonom 4MW majú do roka 2010 vyrábať 20 MW elektriny, čím pokryjú dopyt 16 000 domácností, informuje EcoSeed. Projekt predstavila americká spoločnosť Lake Erie Energy Development Corporiation spolu s General Electric Company.

Snahy o výstavbu veterného parku na veľkých jazerách sa začali pred štyrmi rokmi, no až tento rok dostali zelenú. „Najväčší potenciál pre mesto Ohio pre výrobu elektriny z veternej energie je v pobrežných vodách jazera Erie a toto partnerstvo znamená veľký krok vpred,“ vyhlásil guvernér Ohia Ted Strickland.

Veľké jazerá, ktoré sú najväčším komplexom sladkovodných jazier majú obrovský potenciál vo veternej energii, uvádza EcoSeed. Podľa štúdie Michiganskej Štátnej Univerzity len samotná michiganská časť jazier je schopná vyrobiť približne 322.000 MW, čo je približne jedna tretina všetkej elektriny vyrobenej v USA.

Aj napriek silnej podpory najmä zo strany vlád okolo jazera sa proti výstavbe stavia veľká časť obyvateľstva s obavami o narušenie vodného prostredia a rozmachu obchodu okolo jazier. Aj projekt spoločnosti Scandia Wind Offshore za 3,27 mld. eur, ktorý plánoval s výstavbou 1.000 MW veternej farmy bol kvôli protestom zamietnutý.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.