Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. júna 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V únii začnú platiť nové pravidlá pre označenie biopalív

Pre štáty únie začnú platiť nové kritériá pre výrobu biopalív ak budú chcieť zapojiť do európskej schémy. Podľa prijatého legislatívneho balíčka sa vytvorí režim kontroly  biopalív vyrobených na území EÚ ale aj v zahraničí a importovaných do EÚ. V rámci režimu budú firmy so záujmom získať certifikáciu EÚ podliehať systéme kontrol, ktoré dohliadnu nad každým štádiom produkcie biopalív, začínajúc na farme a končiac na benzínovej stanici. Firmy s certifikáciou od EÚ si následne môžu uplatniť daňové úľavy a rôzne iné výhody v členských štátoch.

Kontroly sa budú zameriavať na to, či suroviny určené na výrobu palív neboli pestované na nevhodnej pôde neskôr ako po januári 2008. Ide o prirodzené lesy, dažďové pralesy, chránené územia, močariny, rašeliniská a územia s vysokou biodiverzitou. Ďalšou podmienkou pre producentov bude zaistenie, že ich biopalivá produkujú minimálne o 35% menej emisií skleníkových plynov ako fosílne palivá. Jedine biopalivá spĺňajúce tieto podmienky sa budú počítať do štatistík jednotlivých štátov o percentuálnom podiele biopalív na celkovom energetickom mixe. Do roku 2020 má byť 20% palív tvoriť práve biopalivá.

Ak firmy požiadajú o európsku značku kvality, na ich biopalivách sa po splnení kritérií objaví označenie „Recognised by the European Union“ a bude platiť na obdobie piatich rokov. Vzhľadom na fakt, že každoročné kontroly si budú platiť samotné firmy sa aktivisti obávajú situácie keď si spoločnosti zaplatia kontrolu od spoločnosti, kde získať potvrdenie bude jednoduché. Rozvojovým organizáciám naopak v pravidlách chýba zmienka o sociálnom aspekte výroby biopalív, teda výroba biopalív na úkor potravín a zvýšené ceny surovín.

Predchádzajúci  návrh komisie environmentálne organizácie ostro kritizovali najmä pre jeho charakteristiku palmových plantáži. Podľa navrhovanej regulácie sú palmy dostatočne vysoké a poskytujú dostatočné množstvo tieňa a tým pádom sa tiež pokladali za les. Vyklčovanie pralesa a vysadenie palmovej plantáže na tom istom mieste by si tak nijakým spôsobom neprotirečilo trvalo udržateľným kritériám. V aktuálnom balíku spoločnosti ktoré budú nahrádzať lesy palmovými plantážami európske označenie nezískajú.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.