Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

V Turkménsku už nie sú pohonné hmoty zadarmo

Turkménsko patrí vďaka obrovským zásobám ropy a zemného plynu k najbohatším stredoázijským štátom. Priemerné platy v krajine síce nie sú veľké, ale štát kompenzuje nízku hladinu príjmov veľkými dotáciami v školstve, zdravotníctve a sociálnej sfére. Prejavom dotačnej politiky bolo aj rozhodnutie o bezplatných rozdeleniach pohonných hmôt.

Majitelia osobných automobilov majú každých šesť mesiacov právo na 720 litrov pohonných hmôt zadarmo, motocyklisti na 120 litrov. Majitelia nákladných automobilov vrátane autobusov a traktorov mali doteraz nárok na 1.200 litrov nafty polročne, ale od včera táto výsada skončila.

Podľa komuniké turkménskej vlády dochádzalo k prípadom, kedy vlastníci nákladných automobilov poskytovali za odplatu služby, na ktoré nemali licenciu. K nezdaněnému výnosu si vypomáhali aj naftou, ktorú od štátu dostávali bezplatne. To považuje vláda za neprijateľné.

Turkménsky prezident Gurbanguli Berdymuchamedov, ktorý sa drží pri moci potlačovaním opozície a prísnou kontrolou médií i justície, zaviedol v krajine takzvaný sociálny balík, ktorý občanom zaručuje množstvo výhod. V krajine je zadarmo elektrina, plyn i voda, nájomné je aj v hlavnom meste Ašgabatu symbolické.

Liter benzínu, ktorí si motoristi môžu kúpiť nad vládou garantovaný bezplatný limit, stojí v Turkménsku 62 tengo (asi 30 centov). Počet zaregistrovaných automobilov rastie ročne o 12 %. Napriek tomu sú mnohí nespokojní. Za Berdymuchamedovho predchodcu Saparmurata Nijazova v rokoch 1991 až 2006 stál liter benzínu 0,03 centov a bol vraj najlacnejší na celom svete.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.