You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.
28. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

V Turkménsku už nie sú pohonné hmoty zadarmo

Turkménsko patrí vďaka obrovským zásobám ropy a zemného plynu k najbohatším stredoázijským štátom. Priemerné platy v krajine síce nie sú veľké, ale štát kompenzuje nízku hladinu príjmov veľkými dotáciami v školstve, zdravotníctve a sociálnej sfére. Prejavom dotačnej politiky bolo aj rozhodnutie o bezplatných rozdeleniach pohonných hmôt.

Majitelia osobných automobilov majú každých šesť mesiacov právo na 720 litrov pohonných hmôt zadarmo, motocyklisti na 120 litrov. Majitelia nákladných automobilov vrátane autobusov a traktorov mali doteraz nárok na 1.200 litrov nafty polročne, ale od včera táto výsada skončila.

Podľa komuniké turkménskej vlády dochádzalo k prípadom, kedy vlastníci nákladných automobilov poskytovali za odplatu služby, na ktoré nemali licenciu. K nezdaněnému výnosu si vypomáhali aj naftou, ktorú od štátu dostávali bezplatne. To považuje vláda za neprijateľné.

Turkménsky prezident Gurbanguli Berdymuchamedov, ktorý sa drží pri moci potlačovaním opozície a prísnou kontrolou médií i justície, zaviedol v krajine takzvaný sociálny balík, ktorý občanom zaručuje množstvo výhod. V krajine je zadarmo elektrina, plyn i voda, nájomné je aj v hlavnom meste Ašgabatu symbolické.

Liter benzínu, ktorí si motoristi môžu kúpiť nad vládou garantovaný bezplatný limit, stojí v Turkménsku 62 tengo (asi 30 centov). Počet zaregistrovaných automobilov rastie ročne o 12 %. Napriek tomu sú mnohí nespokojní. Za Berdymuchamedovho predchodcu Saparmurata Nijazova v rokoch 1991 až 2006 stál liter benzínu 0,03 centov a bol vraj najlacnejší na celom svete.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.