Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Baníci - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto:TASR/Pavol Remiaš
6. júla 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V TPS vlani narástla najmä uhoľná zložka

Tarifa za prevádzkovanie systému (TPS) tvorila v minulom roku 16,41 % koncovej ceny elektriny domácnosti. Jej podiel na konečnom účte medziročne stúpol takmer o 5 %, čím sa vynuloval viac než 5-percentný pokles podielu ceny silovej elektriny. Prostredníctvom TPS sa dotuje výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov a vysoko účinnou kombinovanou výrobou, ťažba domáceho hnedého uhlia a z neho vyrobenej elektriny a tiež financuje činnosť organizátora krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE).

V auguste 2014 výška TPS zo dňa na deň stúpla o 10 % na úroveň 21,82 € za MWh, na ktorej je aj v súčasnosti. Nárast tarify sa tradične zdôvodňuje najmä intenzívnou výstavbou OZE a jej povinnou podporou. V rozmedzí rokov 2012 a 2013 zložka OZE v tarife stúpla až o 1,6936 €/MWh. Údaje ÚRSO však potvrdzujú, že minuloročné zvýšenie tarify má na svedomí hlavne zložka týkajúca sa podpory domáceho uhlia, ktorá stúpla o 0,8934 €/MWh. Čiastka OZE stúpla len o 0,562 €/MWh.

Jednotlivé zložky TPS (Zdroj: Výročná správa 2014 ÚRSO)

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.