Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. novembra 2014 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V Toskánsku bude prvá elektráreň na svete, ktorá integruje geotermálnu energiu a biomasu

Existujúcu geotermálnu elektráreň doplní malá elektráreň spaľujúca biomasu z lokálnych panenských lesov v okolí 70 km od elektrárne: vďaka biomase bude para, ktorá vstupuje do elektrárne prihrievaná, aby sa zvýšila jej pôvodná teplota z 150°-160° na niečo medzi 370°-380°, čím sa zvýši čistý výkon k dispozícii na výrobu elektriny, a to vďaka vyššej entalpii pary a zvýšenej účinnosti cyklu kvôli nižšej vlhkosti vo výrobnej fáze.

Táto elektráreň predstavuje významnú technologickú inováciu, pričom nemá takmer žiadny dopad na životné prostredie, pretože dopĺňa existujúcu priemyselnú lokalitu, udržiava celkovú obnoviteľnosť zdroja a cyklu a v podstate kombinuje dva obnoviteľné zdroje energie do formy výroby, ktorá otvára nové obzory na medzinárodnej úrovni.

V tomto prípade sa ku geotermálnej elektrárni, ktorá ma v súčasnosti inštalovaný výkon 13 MW pridá ďalší výkon 5 MW z biomasy. Ročná výroba geotermálnej elektrárne sa tak zvýši o zhruba 37 GWh. Spoločnosť Enel Green Power investuje do tohto projektu viac ako 15 miliónov eur, pričom termín dokončenia výstavby je v prvej polovici roku 2015.

Celkovo sa projektom na biomasu ušetrí ďalších 17 tisíc ton emisií CO2 ročne. Projekt bude mať aj veľký dopad na zamestnanosť, pretože v procese dodávok lokálnej biomasy za priamo aj nepriamo vytvorí 35 – 40 pracovných miest.

Výhody tiež môže priniesť efektívne využívanie poľnohospodárskych a agro-priemyselných vedľajších produktov, optimálna údržba lesných zdrojov a z toho vyplývajúca prevencia hydrologických rizík, udržateľný rozvoj energetických plodín a výroba významných objemov tepla z kombinovanej výroby.

 „Vďaka svojím storočným skúsenostiam s geotermálnou energiou je Toskánsko už v budúcnosti“, povedal generálny riaditeľ spoločnosti Enel Green Power, Francesco Venturini. „Hybridné technológie sú novými hranicami obnoviteľnej energie v našej snahe optimalizovať parametre a toto zariadenie, ktoré ponúka inovačný prístup k integrácii biomasy a geotermálnej energie je model, ktorý môžu prebrať aj iní, a otvára nové perspektívy v rozvoji energie, hospodárstva a zamestnanosti v miestnych komunitách“.

Zdroj: Slovenské elektrárne, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.