Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. marca 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

V Taliansku rozohnali protest proti výstavbe plynovodu TAP

Taliansky súd v pondelok rozhodol, že výstavba TAP môže byť zahájená a zamietol výhrady úradov v oblasti Apúlie.

Niekoľko stovák demonštrantov ďalší deň prišlo na miesto stavby a chcelo zabrániť vjazdu ťažkej techniky. Podľa polície medzi nimi boli aj starostovia niekoľkých miest. Hovorca projektu TAP uviedol, že v utorok sa odstránilo 30 olivovníkov, minulý týždeň zhruba rovnaké množstvo, avšak príprava stavby musela byť kvôli rastúcim protestom zastavená. Práce majú teraz postupovať rýchlo, aby sa predišlo ďalším stretom. Odstrániť sa má až 10.000 stromov. Ak nebudú presadené do apríla, začne polročné obdobie rastu, počas ktorého nie je presádzanie možné. Táto časť prác by sa zastavila až do novembra.

Plynovodom TAP má tiecť plyn z Azerbajdžanu cez Grécko, Albánsko do Talianska. Pri gréckom meste Kipoi sa napája na nový plynovod TANAP vedúci cez Gruzínsko a Turecko. Je súčasťou plánovaného južného plynárenského koridoru, cieľom ktorého je spojiť EÚ s novými zdrojmi zemného plynu v Kaspickej oblasti a znížiť závislosť na ruskom plyne.

Jeho dĺžka má byť 878 kilometrov, z toho 550 km cez Grécko, 215 km cez Albánsko, 105 km popod Jadranské more a len 8 km v Taliansku, kde bude končiť v termináli Melendugno. Počiatočná kapacita plynovodu má byť desať miliárd metrov kubických ročne. prevádzka sa má spustiť v roku 2020.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.