Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlčany - foto od SPP
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kogeneračná jednotka vo Vlčanoch. Foto: SPP
12. októbra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

V Štúrove spustili úsporné kogeneračné jednotky

„Inštalované kogeneračné jednotky dokážu spaľovať plyn a vyrábať energiu najefektívnejším spôsobom. Zároveň predstavujú ekologické a úsporné technologické zariadenia,” zdôraznila hovorkyňa investora s tým, že kogeneračné jednotky sú zariadenia, ktoré vyrábajú elektrickú energiu a teplo vysoko účinným spaľovaním zemného plynu. Teplo vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe elektrickej energie.

Inštalované zariadenia dokážu vyrobiť za jednu hodinu 800 kW elektriny a zároveň 1.000 kW tepla. „Vyrobená elektrická energia sa bude predávať do distribučnej siete, čo pomôže znížiť náklady na prevádzku. Vôbec prvýkrát na Slovensku bude zhodnocované aj zvyškové teplo v nízkoteplotnom okruhu – chladiča plniacej zmesi,“ vysvetlil investor. Dve novo nainštalované tepelné čerpadlá dokážu z tohto odpadového tepla vyrobiť ďalších 52 kW tepla. „Teší nás, že ako prví na Slovensku prinášame najnovšiu technológiu výroby tepla. Zvyšovanie efektivity výroby a využitia palív je pri rastúcich cenách energií nevyhnutné,“ poznamenala hovorkyňba spoločnosti.

Okrem hlavných výrobných zdrojov bude v Štúrove nainštalovaný aj záložný kondenzačný kotol s plynovým pretlakovým horákom. Ten, s výkonom 1.000 kW, bude zabezpečovať tepelný výkon počas prevádzkovej špičky hlavne pre ohrev teplej vody a zároveň bude zálohou pri krátkodobých odstávkach kogeneračných jednotiek počas servisných prác.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.