Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina pomoc odpojenie energia dodavatelia koronavirus
Foto: ilustračné, GettyImages
23. decembra 2021 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V Spišskej Novej Vsi majú problémy so zabezpečením dodávky elektriny, primátor žiada o pomoc

Východoslovenská energetika podľa samosprávy v stredu 22. decembra vo večerných hodinách prijala stanovisko o odmietnutí uzatvorenia zmluvy s dlhoročnými stálymi zákazníkmi. Ide pritom o väčšie množstvo odberateľov zo Spišskej Novej Vsi aj okolia. Hrozí im, že od 1. januára ostanú bez elektriny.

Ako dnes informovala Edita Gondová, pracovníčka mesta pre styk s médiami, medzi dotknutými subjektmi je napríklad aj tunajší domov dôchodcov, poľnohospodárske družstvá, obce, bytové družstvá, ale aj väčšie a stredné podniky so stovkou zamestnancov.

Ďalej sa v tejto skupine nachádzajú aj hotely, štrkoviská, priemyselné parky a obchodné centrá. „Podľa dostupných informácií ani alternatívni dodávatelia elektriny, ako je napríklad SPP, nie sú schopní ich prevziať,“ vysvetlila Gondová.

Pomoc od štátu

Primátor Bečarik tvrdí, že na ministerstvo sa obrátil, pretože štát je 51-percentným vlastníkom Východoslovenskej energetiky (VSE). „V prípade, že tieto subjekty ostanú bez dodávky elektriny, hrozia veľké škody na majetku a najmä na životoch ľudí a hospodárskych zvierat. Obávam sa fatálnych následkov, preto verím, že sa ministerstvo promptne oboznámi s touto situáciou a prijme patričné opatrenia,“ zdôraznil primátor

Ministerstvo hospodárstva SR bolo dnes ráno informované o situácii na východnom Slovensku. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa rezortu Katarína Matejková. Problém sa podľa ministerstva netýka domácností, ale iba neregulovaných odberateľov, ktorí dodnes nemajú uzatvorenú zmluvu s dodávateľom elektriny.

Rezort intenzívne komunikuje so zástupcami Východoslovenskej energetiky a hľadá riešenie pre všetkých ich existujúcich zákazníkov. Ministerstvo hospodárstva na zlú trhovú situáciu s energiami, kde ceny elektriny a plynu stúpli niekoľkonásobne, upozorňuje už niekoľko mesiacov, súčasne však do európskeho vnútorného trhu s energiami nemá ako zasiahnuť,“ informovala hovorkyňa.

Mimoriadne opatrenia

Špecialistka komunikácie VSE Katarína Šulíková v reakcii na súčasnú situáciu uviedla, že spoločnosť musí prijímať mimoriadne opatrenia. Podľa jej slov všetky rozhodnutia ovplyvňujú vysoké ceny komodít a ich likvidačný dopad na celé odvetvie i celú ekonomiku.

Súčasne, okrem vysokých cien, trh bojuje s nedostatkom elektriny, a teda požiadavky zákazníkov je mimoriadne problematické naplniť. V tomto momente pre zákazníkov, ktorí neuzavreli ešte zmluvy na rok 2022, respektíve neakceptovali žiadnu ponuku, dodatočné objemy elektriny na trhu chýbajú,“ priblížila v stanovisku za spoločnosť.

Turbulentnú situáciu na trhu však VSE podľa jej slov stále sleduje a prehodnocuje všetky možnosti. „Budeme ju riešiť aj v nasledujúcich dňoch a hľadať pre týchto odberateľov riešenie,“ uzavrela.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.