Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
whisky - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračný záber
6. mája 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V Škótsku postavia elektráreň na „whisky“

Známi škótski výrobcovia whisky sa spojili a stavajú netradičnú elektráreň. Zdroj bude spaľovať odpadové produkty, ktoré vznikajú pri pálení tradičného škótskeho alkoholu. Ako uviedol britský denník The Guardian, elektráreň v hodnote 50 miliónov libier v Rothes v oblasti Speyside by mala dodávať energiu od roku 2013.

Elektráreň bude využívať sladový odpad a výpalky destilačných nádob, ktoré sa doteraz odvážali na skládku. V elektrárni s inštalovaným výkonom 7,2 MW sa bude spaľovať táto biomasa v kombinácii s drevenou štiepkou. Dodávať elektrinu by mala pre 9 tis. domácností.

Elektráreň v Rothes je zatiaľ posledným projektom škótskeho liehovarníckeho priemyslu, ktorý využíva biomasu. Zariadenie v najväčšej škótskej pálenici whisky Cameronbridge vo Fife už produkuje 98 % pary a 80 % elektriny, ktorú pálenica potrebuje. Avšak zariadenie v Speyside bude po prvýkrát dodávať elektrinu „z whisky“ do domácností.

Z približne stovky firiem, ktoré v Škótsku produkujú whisky, je vo Speyside päťdesiat. Dodávať odpad pre spracovanie v elektrárni bude 16 z nich, medzi nimi i známe značky Glenlivet, Chivas Regal, Macallan a Famous Grouse.

Výrobcovia whisky z Rothes sa spojili k projektu s firmou Helius Enegry. Elektráreň by mala začať fungovať v roku 2013.

ČTK, energia

Ilustračná foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.