Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nordsee Ost - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: RWE
14. mája 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V Severnom mori vyrástol ďalší gigantický veterný park

EÚ projekt spolufinancuje cez Európsky energetický program pre obnovu (EEPR) Foto: RWE

Skupina RWE investovala do výstavby veternej elektrárne Nordsee Ost v pobrežných vodách Nemecka viac než jednu miliardu eur. Ďalšími 50 miliónmi eur prispela EÚ. Sprevádzkovaním projektu s inštalovaným výkonom 295 MW sa nemecký gigant stane na európskom trhu tretím najväčším hráčom s energiou získavanou z veterných elektrární na mori.

Komponenty elektrárne zaujmú svojimi rozmermi. Pri výške zhruba 160 metrov sú veterné turbíny vyššie než katedrála v Kolíne nad Rýnom. Každá gondola, ktorá je strojovňou elektrárne, váži zhruba 350 ton s rozmermi rodinného domu. Rotorové listy majú dĺžku 60 metrov a hmotnosť 23 ton.

Výstavba si vyžiadala položenie vyše 60 kilometrov podmorského káblov.  Všetkých 48 turbín sa tak „prepojovacími káblami“ spojilo s rozvodňou.

Snímka zachytávajúca proces inštalácie veternej turbíny. Foto: RWE

Nasledujúcich 20 rokov sa bude veterný park Nordsee Ost prevádzkovať z blízkeho ostrova Helgoland, kde sú umiestnené riadiace stanice, ako aj bytové domy pre zamestnancov. Pracovať budú v dvojtýždňových zmenách.

Skupina RWE plánuje pokračovať s rozširovaním výrobnej kapacity na mori. Už za niekoľko týždňov sprevádzkuje ďalšiu veternú elektráreň Gwynt y Môr v pobrežných vodách Walesu. „Už na konci tohto roka budeme z veterných elektrární na mori získavať 40 % našej energie pochádzajúcej z obnoviteľných zdrojov,“ uviedol Hans Bünting, CEO firmy RWE Innogy

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.