Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Duslo sala elektrickai energia obnovitelne zdroje.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
14. októbra 2022 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V šalianskom Dusle by mohol vzniknúť veterný park

Šalianske Duslo plánuje výstavbu veterného parku. Ako sa uvádza v zámere predloženom na posúdenie vplyvov na životné prostredie, park by mal stať južne od areálu fabriky, aktuálne je dané územie používané na poľnohospodárske účely.

Závod pritom uvažuje nad dvomi variantami, a to park so šiestimi alebo siedmimi veternými turbínami. Investičné náklady by v prvom prípade mali dosahovať 57,6 mil. eur, v druhom 65,5 mil. eur.

Zámer navrhovanej činnosti predpokladá využitie trojlistových veterných turbín, s priemerom listov rotora 150 až 170 metrov, s výškou stožiara 150-170 metrov a celkovou výškou maximálne 250 metrov,“ uvádza sa v zámere. Chemička v ňom však zároveň zdôrazňuje, že presný typ komponentov bude definovaný až v čase realizácie navrhovanej činnosti.

Duslo zároveň v zámere prezrádza, že okrem výstavby veterného parku pripravuje aj činnosť výstavby fotovoltickej elektrárne, ktorá bude taktiež generovať elektrickú energiu. „V oboch prípadoch sa predpokladá, že nadbytok elektrickej energie z týchto obnoviteľných zdrojov bude ukladaný v batériovom úložisku, ktoré bude spoločné pre veternú a fotovoltickú elektráreň,“ konštatuje chemička.

Duslo patrí k najvýznamnejším spoločnostiam chemického priemyslu na Slovensku. Je súčasťou medzinárodného koncernu Agrofert, pôsobiaceho v chemickom priemysle, poľnohospodárstve a potravinárstve.

V roku 2005 Duslo, a.s. získalo akcie spoločnosti Istrochem, a.s. a od 1. januára 2006 je Istrochem súčasťou Duslo, a.s. Spoločnosť sa vyprofilovala na výrobcu hnojív európskeho významu a globálneho dodávateľa gumárskych chemikálií.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.