Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. augusta 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

V Rusku zahájili priemyselnú výrobu jadrového paliva MOX

Podľa plánu má byť rýchly reaktor BN-800 spustený na Belojarskej jadrovej elektrárni vo Sverdlovskej oblasti v druhom polroku 2015. Ide o posledný stupeň vývoja komerčných rýchlych reaktorov, ktoré bude predstavovať typ BN-1200.

Reaktory na báze rýchlych neutrónov výrazne rozširujú palivovú základňu jadrovej energetiky a zároveň minimalizujú objem rádioaktívneho odpadu v rámci snahy o uzatvorenie jadrového palivového cyklu. V uzavretom palivovom cykle je použité jadrové palivo prepracovanané a takto získaný urán a plutónium sú využité pre opätovnú výrobu paliva. Ide o zmes oxidov uránu a plutónia, takže palivo je označované ako MOX z anglického mixed-oxide fuel.

Od roku 2012 sa vedenia projektu výroby paliva MOX v Rusku ujala Palivová spoločnosť TVEL. Tá pokrýva 17% v oblasti výroby palivových súborov a na trhu s obohacovacími službami jej patrí 36% podiel. Palivová spoločnosť TVEL zásobuje jadrovým palivom všetky české jadrové reaktory a rovnako dodáva palivo do slovenských jadrových elektrární Mochovce a Jaslovské Bohunice.

Na projekte reaktora BN-800 sa dodávateľsky podieľali aj české firmy. Spoločnosť ARAKO dodala 1 354 kusov špeciálnych armatúr a firma SIGMA GROUP dodala čerpadlá pre automatické hasiace systémy blokov.

Zdroj: AMI Communications Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.