Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bioplyn
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Ajay Tallam (licencia Creative Commons)
16. júna 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V Rozhanovciach otvorili bioplynovú stanicu

V obci Rozhanovce neďaleko Košíc pribudla nová bioplynová stanica.  Investície na jej vybudovanie dosiahli 3 milióny eur. Stanica produkuje bioplyn fermentáciou silážnej biomasy predovšetkým z kukurice a živočíšnych exkrementov. Inštalovaný výkon stanice je 1 MW a ročne vyrobí okolo osem gigawatthodín (GWH) elektrickej energie, čo je ročná spotreba asi 3.700 domácností.

Stanica pracuje v takmer automatizovanom režime a zamestnanie tu nájde šesť až osem ľudí. Informoval o tom generálny riaditeľ a predseda predstavenstva VSE Norbert Schürmann.  „Lokalita Rozhanoviec sa ukazovala ako ideálny z hľadiska logistiky vstupných surovín, priestoru na vybudovanie stanice a napojenia do siete. Táto stanice je ďalším dôkazom nášho prístupu k životnému prostrediu a nezanedbateľný je aj jej prínos pre miestne poľnohospodárstvo,“ povedal Schürmann.

Ako ďalej uviedol, VSE investuje do roku 2020 do rozvoja 450 mil. eur. Chce sa viac angažovať vo využívaní obnoviteľných zdrojov a zelenej energie. Dodal, že v najbližších rokoch chcú do tejto oblasti investovať 30 mil. eur a vybudovať desať takýchto bioplynových staníc. Druhú takúto stanicu chcú stavať na strednom Slovensku. „Energia z biologických odpadov je lacnejšia ako slnečná energia a vidím v nej budúcnosť zelenej energie na Slovensku,“ doplnil.

TASR, SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.