Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektrina elektrická energia uspora cena
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, gettyimages
7. januára 2021 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

V roku 2021 sa slovenským domácnostiam znížia ceny elektriny o 3,8 percenta

Malým podnikom sa znížia ročné náklady na elektrinu o približne dve percentá, čo predstavuje priemernú úsporu vyše 28 eur.

Som rád, že napriek všetkým komplikovaným okolnostiam sa nám pre domácnosti podarilo dosiahnuť zníženie integrovanej ceny elektriny. V záujme maximálnej transparentnosti a otvorenej komunikácie sme sa rozhodli zverejniť detailný prehľad o zmenách integrovanej ceny elektriny a dopadoch na domácnosti a malé podniky v jednotlivých sadzbách u všetkých troch dominantných distribútorov elektriny na Slovensku,“ povedal predseda ÚRSO Andrej Juris.

Fixná zložka tarify

Úrad sa zároveň rozhodol riešiť aj historické deformácie v nastavení fixnej zložky tarify za distribúciu elektriny u niektorých takzvaných “kúrenárskych“ sadzieb u Stredoslovenskej distribučnej (D8) a Východoslovenskej distribučnej (D5).

Regulátor rozhodol, že v sadzbách, kde výrazne vzrástla fixná zložka tarify za distribúciu elektriny sa nebudú zmeny uplatňovať od 1. januára 2021, ale až od 1. apríla 2021.

Časový priestor na reakciu

Dávame odberateľom časový priestor reagovať na zmenu cien, kedy si môžu optimalizovať svoje náklady na elektrinu formou výmeny ističov, prípadne zvážením prestupu do iných výhodnejších taríf. Rozhodli sme sa totiž historické deformácie cien elektriny odstraňovať postupne a citlivo,“ dodal Juris.

Distribučné spoločnosti sa podľa neho zaviazali, že budú oslovovať dotknutých odberateľov a poskytnú im potrebné poradenstvo, vrátane optimalizácie ich ističov.

Maximálna suma

ÚRSO zároveň zdôrazňuje, že v cenovom rozhodnutí nestanovuje dodávateľom elektriny pevnú cenu, ale maximálnu cenu, tá sa nemôže prekročiť.

Každý spotrebiteľ tak môže v rámci trhovej súťaže žiadať od svojho dodávateľa elektriny nižšiu cenu, prípadne ho môže zmeniť.

Podrobný prehľad o zmenách integrovanej ceny elektriny a dopadoch na domácnosti nájdete na webe tu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.