Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

V Revúcej bude teplo dodávať namiesto šiestich kotolní iba jedna

Popri výmene rozvodov prerábajú v Revúcej aj kompaktné odovzdávacie stanice. „Súvisí to s prechodom zo štvorrúrových na dvojrúrové systémy. V minulosti sa totiž teplá voda zohrievala na tom istom mieste ako voda na vykurovanie. Teraz dovedieme teplo k obytnému domu a tým istým rozvodom zohrejeme radiátory aj výmenník teplej vody. Zákazníci si teda sami môžu regulovať, koľko tepla skutočne spotrebujú. Nové rozvody majú navyše aj menšie priemery oproti terajším, ktoré boli dimenzované na odhady sedemdesiatych rokov, keď sa predpokladal oveľa väčší rozmach sídlisk. Teraz prispôsobujeme dodávky tepla reálnym potrebám, potrubia máme izolované a navyše v jednom obale je aj elektrický vodič, ktorý slúži na rýchlu a presnú detekciu prípadných porúch,“ vysvetlil Pavlík.

Spoločnosť Stefe THS dodáva teplo vo viacerých mestách na juhu stredného Slovenska. Koncepcia spoločnosti, ktorá vychádza zo spoločnej stratégie materskej spoločnosti Stefe, je založená na minimalizovaní nákladov, optimalizácii prevádzky a hľadaní nových efektívnych riešení dodávky tepla. „V Revúcej fungovalo šesť kotolní. Vlani sme dokončili rekonštrukciu jednej, kde už spaľujeme aj štiepku. Náš plán je taký, aby zostali v meste iba dve kotolne. Jedna bude vyrábať teplo pre celé mesto, tá druhá bude záložná. Zmluvu na vykurovanie štiepkou sme podpísali na dvanásť rokov. Jej využívanie však závisí od ceny zemného plynu. Ceny oboch komodít sa totiž vyvíjajú a ani biomasa nie je nevyčerpateľná,“ dodal technický riaditeľ spoločnosti Stefe v Revúcej.

Cena za teplo sa v posledných dvoch rokoch pre koncových užívateľov nezmenila. Tento rok energetici čakajú na rozhodnutie regulačného úradu, no predpokladajú len mierny rast cien. Obyvatelia konečnú sumu však ešte môžu ovplyvniť vlastnými opatreniami. Výmenou okien, prípadne zateplením celých obytných domov.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.