Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. decembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

V Rakúsku sa diskutuje o daniach pre pohonné hmoty

Daň z minerálnych olejov podľa ÖAMTC v súčasnosti dosahuje 48,2 centu na liter benzínu a 39,7 centu na liter dieselu. Zvýšením dieselovej dane o 8,5 centu na úroveň benzínu by štát prišiel o vyše 400 miliónov eur, nakoľko by to udusilo palivovú turistiku. Motorové palivá v Rakúsku sú totiž výrazne menej daňovo zaťažené než v susedných krajinách a vďaka tomu mnohé kamióny tankujú radšej v Rakúsku. Podľa ÖAMTC tak až štvrtina príjmov z dane z minerálnych olejov pochádza z palivovej turistiky.

Ak je primárnym cieľom zjednotiť daňové zaťaženie oboch druhov palív, bude pre štát výhodnejšie znížiť daň na benzín na úroveň dieselu. Štát by tak prišiel len o 190 miliónov eur, pričom je potrebné zvážiť, že do Rakúska bude chodiť tankovať benzín väčší počet palivových turistov. V konečnom dôsledku by tak rozpočet neprišiel o nič.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.