Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. júna 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

V. Putin: Ukrajina vedie rokovania o cene plynu do slepej uličky

Zároveň naznačil, že návrh Ruska na zníženie ceny za plyn pre Ukrajinu o 100 USD (73,82 eura) zo súčasných 485 USD za 1000 kubických metrov (m3) môže byť jeho konečnou ponukou.

Putin tiež poveril premiéra Dmitrija Medvedeva, aby formalizoval rozhodnutie o zrušení cla na vývoz plynu na Ukrajinu, vďaka ktorému jeho cena klesne na približne 385 USD za 1000 m3.

Kyjev však odmietol ruský návrh na udelenie privilégia vo forme zrušenia cla a požaduje trhovú cenu plynu.

Okrem toho chce Ukrajina zmenu kontraktu o dodávkach plynu. Súčasný kontrakt z roku 2009 považuje vláda v Kyjeve za nevýhodný, pretože zahŕňa tzv. klauzulu take or pay, teda ber alebo plať. Podľa tohto kontraktu musí totiž Ukrajina kupovať stanovený objem plynu, aj keď ho nepotrebuje, pričom za 1000 m3 jej Rusko účtuje 485 USD, čo je najviac spomedzi všetkých európskych zákazníkov.

Predstavitelia oboch krajín by mali dnes pokračovať v rokovaniach, ktoré sa prerušili v noci nadnes. Rusku a Ukrajine sa zatiaľ nepodarilo prekonať rozdielny názor na cenu.

TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.