Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce
Foto: Slovenské elektrárne
29. septembra 2020 Jadrová energia od Energia.skSITA

V prvom štvrťroku 2021 by mali zavážať palivo do tretieho mochovského bloku

Ako povedal na druhej online energetickej konferencii Smart Energy Forum štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek, štvrtý blok bude o čosi neskôr, ako sa plánovalo.

Štvrtý blok v Mochovciach by mohol byť dostavaný po dvoch rokoch od spustenia trojky a nie po roku,“ povedal Galek s tým, že s najväčšou pravdepodobnosťou bude potrebné pre dostavbu štvrtého bloku nájsť ešte dodatočné finančné prostriedky.

Tretí mochovský blok bol ku koncu mája tohto roku dokončený na 99,7 % a štvrtý na 87,3 %. Pôvodné termíny dostavby mochovských jadrových blokov boli roky 2012, resp. 2013.

Termíny sa však pre opodstatnené aj neopodstatnené dôvody viackrát posúvali. Dostavba by si mala vyžiadať podľa posledných informácií 5,7 miliardy eur.

Navyšovanie sumy

Suma sa taktiež niekoľkokrát navyšovala, na začiatku dostavby mali elektrárne v pláne minúť necelé tri miliardy eur. V súčasnosti sa zatiaľ verejne o ďalšom navyšovaní rozpočtu nehovorí.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.