Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze obnovitelne zdroje energii podpora zelena domacnostiam
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
22. júna 2022 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V projekte Zelená domácnostiam sú aktivované žiadosti v objeme 6,5 milióna eur

Zhotovitelia následne aktivovali 3 765 žiadostí v objeme viac ako 6,5 milióna eur, pre ktoré budú vydané poukážky. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva hospodárstva Mária Pavlusík.

Dodala, že z dodatočne vyčlenených finančných prostriedkov vo výške 30 miliónov eur je stále voľných 23 miliónov eur.

Je potrebné zdôrazniť, že prioritou je zabezpečiť stabilnú a plynulú podporu domácností tak, aby podnikatelia dokázali plánovať svoje kapacity. Pri čerpaní podpory je nutné maximálne zohľadniť aj realizovateľnosť podpory. Trh reaguje rýchlo na aktuálnu situáciu a kapacity dostupných zariadení sa míňajú. Pomoc v energetickej kríze však nemusia predstavovať iba zariadenia pre využívanie obnoviteľných zdrojov energie,“ zdôraznil minister hospodárstva Richard Sulík.

Dopyt po riešeniach

Pre uplatnenie vydaných poukážok v časovej lehote troch mesiacov sú podstatné dodacie lehoty niektorých technológií, či inštalačné lehoty zo strany zhotoviteľov.

Aktuálny dopyt po riešeniach využívajúcich obnoviteľné zdroje energií, ktoré znižujú náklady domácností na energie a zároveň znižujú závislosť na dovoze fosílnych palív, vysoko prevyšujú inštalačné a dodávateľské možnosti a to v rámci celej Európskej únie.

Ďalšie navýšenie finančných prostriedkov by preto v tomto momente značne zvýšilo riziko nedočerpania alokácie projektu Zelená domácnostiam a to z dôvodu aktuálne horšej dostupnosti zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ale i kapacity zhotoviteľov, ktorí zabezpečujú inštaláciu zariadení,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.

Navýšenie rozpočtu

V rámci reštartu národného projektu Zelená domácnostiam SIEA v júni navýšila rozpočet projektu z pôvodných 15 miliónov eur na celkovú sumu 45 miliónov eur. Využili sa pritom prostriedky z otvorených výziev Európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF), kde bol nízky záujem zo strany žiadateľov.

SIEA navýšením finančných prostriedkov reagovala na aktuálnu situáciu, kedy záujem domácností o príspevky na tepelné čerpadlá, kotly na biomasu, slnečné kolektory a fotovoltické panely výrazne rastie, čo potvrdilo rekordne rýchle vyčerpanie alokovaných prostriedkov v rámci májového kola.

V súvislosti so situáciou rezort hospodárstva rovnako uvíta rokovanie zo strany ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie s Európskou komisiou o uvoľnení podmienok štrukturálnych fondov pre umožnenie kompenzácií vysokých cien energií. Zároveň intenzívne analyzujeme ďalšie možnosti zamerania podpory, napríklad na nákup elektromobilov a skútrov,“ dodala Pavlusík.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.