Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

V prípade ropnej krízy pomôže Česku ropovod TAL

Alternatívne zásobovanie touto surovinou umožňuje ČR už od polovice 90. rokov český ropovod IKL, ktorý sa napája na TAL pri Ingolstadte. Nová zmluva, ktorá nadväzuje na kontrakt z roku 2008, zabezpečuje MERU výhody, aké má len osem spoluvlastníkov ropovodu TAL. Ide o možnosť čerpať v prípade núdze ropu cez TAL nad rámec plánovaných objemov bez finančnej kompenzácie za prekročenie limitu.

Teoreticky by tak mohlo byť celé Česko zásobované ropou prostredníctvom IKL. Jeho kapacita je totiž vyššia ako celková ročná spotreba ropy v krajine. O toľko vyššia, že by ČR mohla z TAL zásobovať cez IKL a pripojenú Družbu aj Slovensko a Maďarsko. Oba české ropovody majú totiž možnosť dodávať ropu oboma smermi.

„Do roku 2015 má ČR istotu dodávok aj v prípade krízových výpadkov na ropovode Družba,“ uviedol s odkazom na zmluvu šéf štátom ovládanej spoločnosti MERO Jaroslav Pantůček.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.