V prípade privatizácie teplární požadujú mestá aspoň 49-% podiel
Ak sa spustí privatizácia šiestich najväčších tepelných spoločností, mestá chcú mať aspoň 49 % podiel. Proti je Fond národného majetku (FNM) aj rezort financií. Podľa nich by sa tým skomplikoval celý proces privatizácie a tiež deformoval konkurenčný trh. „Navyše, keď sa predáva menšia ako 100-% hodnota firmy, tak aj zrážka z ceny je oveľa väčšia, ako podiel, ktorý sa nepredáva,“ vysvetlil po stredajšom (23.3.) rokovaní vlády minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).
Podľa ÚMS však tento postup absolútne ignoruje miestny charakter teplárenských zariadení a ich prepojenie na rozvodové siete vo vlastníctve miest. „Aj preto neobstoja uvádzané argumenty o konkurenčnom prostredí, resp. o znižovaní kúpnej ceny akcií a najmä argument o možnosti konfliktov z titulu rôznych záujmov akcionárov,“ zdôraznil generálny sekretár ÚMS Marián Minarovič.
Problémom je podľa FNM a rezortu financií aj to, že teplárenské spoločnosti v súčasnosti potrebujú nutnú investíciu vo výške asi 760 miliónov eur. Mestá by tak stáli pred problémom nájsť finančné zdroje.
„Neobstoja ani argumenty o neschopnosti dotknutých miest podieľať sa na revitalizácii a modernizácii uvedených teplární. Naopak, v prípade prevodu minimálne 49 % akcií sa budú môcť zapojiť do celoeurópskeho programu „Dohovor primátorov“ a získať podporu z európskych zdrojov. Prirodzene s podmienkou, že sa uskutoční výrazná ekologizácia prevádzky teplární,“ uzavrel Minarovič.
TASR, energia